Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самостоятелното жилище ще задържи ли младите хора във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Близо 50 на сто от младите хора у нас живеят с родителите си, сочат последните данни на Евростат за жилищата у нас. 41% от българите живеят в пренаселени жилища, а 11,5% - в твърде големи.

Как се справят двете поколения на едно място и кога младите решават, че трябва да си потърсят собствено жилище? 

"Нашите деца, ако ние не им кажем, няма да се отделят. Те им хубаво с нас, щото им помагаме. Сега са на квартира. Ние с дядото си живеем самички, помагаме, но всеки да си знае мястото. И децата да се оправят сами... Отделно са. Дъщеря ми е тук във Видин, синът ми е в Люксембург. Дъщеря ми като се ожени, веднага се разделихме. Взеха си жилище и се преместиха. Синът ми завърши. Просто много ниско е заплащането в България... Синът ми е заедно с мен, а дъщеря ми е отделно. Но не може да си намери работа. Да му помогна, ама аз съм пенсионерка вече. По-добре е младите да са отделно...", споделиха мнения родители.

Работата и доходите са основната причина порасналите деца да си устроят свой дом. Най- често, когато се оженят, младите хора решават да живеят самостоятелно:

"Ние наскоро се преместихме тук. Живеехме 7 години в София. Преди няколко месеца заради пандемията се прибрахме. И не можем да си намерим работа. В София бяхме на квартира... Самостоятелно живеем, три години- четири. Когато се оженихме. Просто съпругът ми имаше наследство. Абсолютно много по- добре е . Не си представям да живея с родители си. Все повече семейства живеят в едно жилище повече от едно домакинство. Някои предпочитат, защото им помагат. Ето, за отглеждане на децата... Вие уцелихте момента. Току- що сме кандидатствали за жилищен кредит точно поради тази причина- искаме да живеем самостоятелно, а не с родителите... Да, отделно си живея. 2014 година се отделихме. По-спокойно ни е. Под наем съм и сме си отделно..."

Във Видин по-голяма част от покупката на жилища е от млади хора, които или пристигат от по-малко населено място, или в повечето случаи са били със своите родители и се отделят, или са били в по-малко жилище. Под наем също се търсят жилища от млади хора. Това е тенденция от няколко години.

"И тук младите хора, които работят, които искат да се развиват, държат да са самостоятелни, да си управляват средствата, имотите, семействата. Желанието на младите хора да идат в големия град с по- добър социален и културен живот продължава да го има. Има случаи, когато видинчани търсят къща в съседните на Видин села с цел създаването на условия на по- късен етап, когато, да речем, се пенсионират, да имат място, където да се приютят на спокойствие", коментира какви са тенденциите на пазара на недвижими имоти Анелия Иванова от агенция за недвижими имоти "Имоти Бонония".

Няма спад на цените на имотите, дори и поради пандемията. Последните две години цените са по-високи и се запазват такива. Причината е, че се ограничи предлагането на жилища, което доведе да засилване на търсенето и увеличение на цените. Обикновено се търсят най- масовите - двустайните жилища:

"Въпреки че в края на годината и доста тристайни се продадоха. Гарсониери също се търсят. По- трудно се продават големите имоти, скъпите имоти. Прави ми впечатление, че много млади хора напоследък търсят отремонтирано жилище, в което да влязат и да живеят." 

По последните данни към края на 2019 година общият брой на жилищата за област Видин са 67 763. От тях едностайни са 4 300, с две стаи са 18 237, с три стаи са 24 089, с 4 стаи са 12 390, с 5 стаи са 4 766 и с 6 и повече стаи са 3 981.

"Общата площ на жилищата в квадратни метри е 5 милиона 140 хиляди 390. Като се има предвид броят на жилищата и съответно квадратурата на всички жилища, средната площ на едно жилище на територията на областта е 75,85 квадратни метра. Населението на територията на областта към края на 2019 година е 82 835 човека и средно на едно жилище се падат 1.22 човека. Средната квадратура на един човек, която се пада на едно жилище е 62.06 квадратни метра", каза пред Пламен Коцев Цветан Цветков- началник отдел "Статистически изследвания - Видин".

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00