По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил– на 19 и 20 януари и тяхното честване е свързано със самобитния и типичен обичай за Кула– "Къпачи на Ивановден". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки, че тази година е белязана с опасността КОВИД-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнем традиция, която датира повече от 100 години и ще проведем обичая, макар и с някои условия и ограничения.
Групата на къпачите винаги е от нечетен брой млади мъже – ергени, обикновено 11 души. Тази година групата е от деветима. Те се обличат в автентични национални костюми от Кулско – везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимния костюм кабаници– дебели вълнени ямурлуци. Окичени са с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства "булката", облечена в костюм, който винаги е един и същ и се предава от поколение на поколение къпачи. Така е и с другите костюми. Къпачите носят котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят именници и младоженци. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода. Заради наложените противоепидемични мерки, сега къпаческата група няма да влиза в къщите, а домакините ще излизат на двора, където ще бъдат къпани за здраве. Ако стопаните все пак настоят да приемат в домовете си маскираните, то от групата ще влизат само двама. Ако домакините са притеснени от евентуална опасност от заразяване, то те са свободни да не приемат къпачите в къщите и дворовете си. Участниците в ритуала така или иначе носят плътни маски, които биха предпазили околните и тях самите.
Дружината в по- нови времена къпе и всички работещи в институциите, гражданите по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 Януари. За институциите са валидни същите ограничения– и там ще влизат само двама, или служителите ще посрещат маскираните гости навън. Няма да се състои и традиционната следпразнична сбирка на участниците, които сядат на обща трапеза със събраните месо, хляб и вино. Обичаят е много тачен в Кула и се провежда от столетия. Има вече по няколко поколения къпачи, където обичаят, и костюмът се предават от баща на син и от дядо на внук. Пред тази силна и жизнена традиция бледнее дори заплахата от коварния корона вирус.
Виктория Топалска представи втората си книга, озаглавена "По(д)правки" в град Монтана . Част от разказите са хумористични, разглеждат и теми като майчинството, работата и семейните отношения. На страниците на книгата е отделено малко място и за мъжете, а "подправи" ли Виктория Топалска Монтана разказва младата авторка: "По-скоро смятам,..
Трима души са загинали по време на работа в област Монтана през миналата година. Други 30 работници са пострадали при трудови злополуки . От Инспекцията по труда в Монтана отчитат запазване на трудовия травматизъм през изминалата година. 30 са трудовите злополуки, повечето от тях са леки, съобщи директорът на Инспекцията по труда Димитър..
Кабинет по репродуктивно здраве ще бъде открит днес, 11 февруари, във Видин . В него два пъти месечно водещи медицински специалисти ще провеждат безплатни консултации. Това са първите стъпки, които всяка двойки с репродуктивни проблеми трябва да направи по пътя към сбъдване на мечтата си за дете, обясни координаторът на фондация "Искам бебе" за..
Държавният план-прием в област Враца през следващата учебна 2025-2026 година ще се осъществи в 59 паралелки. Това стана ясно по време на заседание на областния съвет за развитие, председателствано от областния управител Николай Николов. 1 369 ученици, които завършват 7 клас, ще могат да се реализират в 45 професионални и 14 профилирани паралелки...
Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия. По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...
Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари. Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..
Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия. По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..