Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В община Кула се подготвят за традиционния ритуал "Къпачи"

Снимка: Христела Александрова

По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил– на 19 и 20 януари и тяхното честване  е свързано със самобитния и типичен обичай за Кула– "Къпачи на Ивановден". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки, че тази година е белязана с опасността КОВИД-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнем традиция, която датира повече от 100 години и ще проведем обичая, макар и с някои условия и ограничения.

Групата на къпачите винаги е от нечетен брой млади мъже – ергени, обикновено 11 души. Тази година групата е от деветима. Те се обличат в автентични национални костюми от Кулско – везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимния костюм кабаници– дебели вълнени ямурлуци. Окичени са  с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства "булката", облечена в костюм, който винаги е един и същ и се предава от поколение на поколение къпачи. Така е и с другите костюми. Къпачите носят котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят именници и младоженци. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода. Заради наложените противоепидемични мерки, сега къпаческата група няма да влиза в къщите, а домакините ще излизат на двора, където ще бъдат къпани за здраве. Ако стопаните все пак настоят да приемат в домовете си маскираните, то от групата ще влизат само двама. Ако домакините са притеснени от евентуална опасност от заразяване, то те са свободни да не приемат къпачите в къщите и дворовете си. Участниците в ритуала така или иначе носят плътни маски, които биха предпазили околните и тях самите.

Дружината в по- нови времена къпе и всички работещи в институциите, гражданите по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 Януари. За институциите са валидни същите ограничения– и там ще влизат само двама, или служителите ще посрещат маскираните гости навън. Няма да се състои и традиционната следпразнична сбирка на участниците, които сядат на обща трапеза със събраните месо, хляб и  вино. Обичаят е много тачен в Кула и се провежда от столетия. Има вече по няколко поколения къпачи, където обичаят, и костюмът се предават от баща на син и от дядо на внук. Пред тази силна и жизнена традиция бледнее дори  заплахата от коварния корона вирус.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория Топалска с "По(д)правки" в Монтана

Виктория Топалска представи втората си книга, озаглавена  "По(д)правки"  в град  Монтана . Част от разказите са хумористични, разглеждат и теми като майчинството, работата и семейните отношения. На страниците на книгата е отделено малко място и за мъжете, а "подправи" ли  Виктория Топалска  Монтана разказва младата авторка: "По-скоро смятам,..

публикувано на 11.02.25 в 09:44
В средата на декември 2024 година двама работници загинаха при ремонт на жп прелез край село Охрид.

Трима работници са загинали при трудови злополуки в Монтанско за 2024 година

Трима души са загинали по време на работа в област Монтана през миналата година. Други 30 работници са пострадали при трудови злополуки . От Инспекцията по труда в Монтана отчитат запазване на трудовия травматизъм през изминалата година. 30 са трудовите злополуки, повечето от тях са леки, съобщи директорът на Инспекцията по труда Димитър..

публикувано на 11.02.25 в 09:33

Кабинет по репродуктивно здраве започва работа във Видин

Кабинет по репродуктивно здраве  ще бъде открит днес, 11 февруари, във  Видин . В него два пъти месечно водещи медицински специалисти ще провеждат безплатни консултации. Това са първите стъпки, които всяка двойки с репродуктивни проблеми трябва да направи по пътя към сбъдване на мечтата си за дете, обясни координаторът на фондация "Искам бебе" за..

публикувано на 11.02.25 в 09:24

1369 седмокласници ще учат в 59 паралелки във Врачанско

Държавният план-прием в област Враца през следващата учебна 2025-2026 година ще се осъществи в 59 паралелки. Това стана ясно по време на заседание на областния съвет за развитие, председателствано от областния управител Николай Николов. 1 369 ученици, които завършват 7 клас, ще могат да се реализират в 45 професионални и 14 профилирани паралелки...

публикувано на 11.02.25 в 08:33

Снимката на 10 февруари 2025 година

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия  митрополит Пахомий , съобщи  архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия.   По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...

публикувано на 10.02.25 в 18:10

Празник в чест на свети Харалампий се състоя в Ослен Криводол

Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари.  Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..

публикувано на 10.02.25 в 16:33
Видинска митрополия

Видинска епархия посреща новия митрополит Пахомий на 15 февруари

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи   архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия.  По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..

публикувано на 10.02.25 в 16:10