Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се работи по архивни документи

Представиха проекта за видинската синагога

Снимка: Радио ВИДИН

Община Видин официално обяви старта на проекта "Реставрация и адаптация на Синагога - Видин в туристически обект "Културен център "Жул Паскин". Средствата са осигурени по Eвропейска програма. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 8 275 300 лв., от които 7 034 005.00 лв. –  европейско финансиране и 1 241 295.00 лв. – национално финансиране, както и финансиране чрез финансов инструмент – договор за инвестиционен кредит в размер на 1 500 000 лв.

Видинската синагога е втората по големина в страна след тази в София. От еврейската общност в града разказват, че са я наричали "белия лебед на Дунав", защото се е виждала от реката, разказват от еврейската общност в града. Сградата няма да се ползва като молитвен дом, а ще е културен център. Реалните дейности по ремонта на синагогата ще започнат през пролетта. Кметът на Видин Цветан Ценков изрази надежда, че ремонтирана синагога ще привлече туристи от Израел, които са около 300 хиляди души на година.

"Надявам се със старта на строителството напролет,  да започнат да идват и първите туристи. ...При последната ми среща с посланика на Израел, господин Елрон, си говорихме, че още със старта на строителството, вече ще можем спокойно да каним част от тези туристи, които посещават България. Досега те не са посещавали Видин, защото сами знаете, че няма как да се гордее, нито "Шалом", нито Община Видин, с един порутен паметник на културата. Смятам, че Видин трябва да се превърне в един от емблематичните в културно отношение градове, със своите бъдещи фестивали и с новия си туристически продукт, който аз се надявам, въпреки тази ковид ситуация, в която всички ние попаднахме, и която не зависи от нас, разбира се, Видин да се похвали в бъдеще, като една от бъдещите Балкански дестинации", сподели още кметът на Видин Цветан Ценков

От 1950 г. синагогата губи основната си функция като молитвен храм и е била използвана за склад, което е влошило изключително много нейното състояние. На 9 март 2017 г. собственикът на синагогата - Организация на евреите в България "Шалом", на общо събрание взима решение да дари сградата на община Видин. 
Ръководител на проекта е арх. Ангел Недялков. Той обясни как ще протече ремонта:

"Ще дойдат колегите, ще получат изходните данни от нас, ще започнат проектирането. След като завърши проектирането, Община Видин ще има ангажимента да одобри инвестиционния проект. След като бъде одобрен и бъде издадено разрешението за строеж, ще настъпят, съответно, строително-монтажните дейности, които ще продължат 540 дни. Срокът за проектиране е 60 дни", обясни арх. Ангел Недялков.

В района на синагогата са направени и археологически проучвания на дълбочина, на която е било позволено, но не е открито нищо, коментира още архитект Недялков.

"Самата синагога се намира в пределите на късноантичната римска крепост Бонония. Това е един район, който е национално защитен и всяко нещо което се извършва, като строително мероприятие трябва да има превантивни действия на археолози, тоест да бъде направено проучване в първи слой - да речем до 2,5 - 3 метра, докъдето се предполага, че ще стигнат строително-монтажните дейности, за да може да се види, дали няма артефакти, и ако има такива, да бъдат предприети съответните мерки за тяхната защита. Ние направихме това предварително проучване за синагогата до дълбочина около 2,5 метра, докъдето ще стигат, евентуално, строително-монтажните дейности и не беше открито абсолютно нищо. Там отдолу има артефакти, то това се знае и те са от римско време и са изключително важни, но те са на 7-8 метра дълбочина. Нашата цел е да реставрираме синагогата, а не да откриваме римските терми", разясни арх. Ангел Недялков и уточни, че като визия синагогата ще бъде със светла фасада, както е била в миналото:

"Синагогата ще бъде възстановена в светъл цвят, такава каквато е била построена през 1892 година. Фасадата е била бежово светла, покривът е бил керемиди, червени керамични керемиди и е имало четири купола, които са били покрити с алуминиева ламарина."

За съжаление от някогашното обзавеждане и витражи не останало нищо, но за сметка на това има пълно архитектурно заснемане, което се намира в архива, коментира архитектът:

"Мога да ви кажа, че не е запазено нищо, с изключение на това, което не е могло да бъде поругано и счупено. Поругано е, защото от 1950 година тази сграда, тя не е охранявана. Чисто и просто, не са полагани никакви грижи за нея. Тези витражи полека-лека бяха изпочупени. Една от основните красоти на тази сграда са били витражите, защото всичко, правено по поречието на река Дунав, е доставено във Виена, в Унгария, в Трансилвания, и е било от изключително високо качество, което аз не знам дали сега ще може да бъде постигнато. Нямаме нищо запазено и всичко трябва да бъде възстановявано по документацията, която ще бъде търсена в архива." 

Представителите на Организацияат на евреите в България "Шалом" са доволни, че най- после започват реални действия по реставрацията на сградата, коментира Нора Лозанова.

"Ние сме обнадеждени, че може да се случи. Надяваме се, че поне това, което е така символа, говорехме за витражите и за колоните вътре ще бъдат запазени, поне колкото е възможно."

Видинската синагога е построена с дарения, по подобие на тази в Будапеща. След години чакане най-после "белия лебед на Дунав," отново ще се събуди за живот. А какво всъщност ще се случи, ще разберем след две години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07