Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит ден на прегръдката!

Табу ли е прегръдката по време на COVID пандемия

| обновено на 21.01.21 в 16:39

През последната близо година не остана зона от живота ни, която да не е, поне частично или напълно, повлияна от присъствието на коронавируса. Ограничихме социалните контакти. Спазваме дистанция един от друг. Сред множеството неща, които пандемията ни отне е прегръдката. Според д-р Вилхелм Елисеев, началник на отделението по анестезиология и активно лечение във видинската болница, е важно да се прегръщаме, но с мярка:

"Има една приказка - всяко нещо трябва да бъде с мярка. Мерките, които са предписали за противоепидемичен контрол, трите Д-та - дистанция, дезинфекция и дисциплина трябва да се спазват, но в същото време трябва да имаме предвид, че хората имат нужда от прегръдка. Този мил физически акт е 100 процента здравословен. Прегръдките са вълшебно лекарство. Те повишават нивото на хормоните, конкретно окситоцин,  намаляват кортизона, хормона на стреса. Днес е и Бабинден. Да поздравя и своите колежки акушерки. Още раждайки се те ни даряват със своята първа прегръдка."

От психологична гледна точка прегръдката е нещо, което ни кара да допуснем някого в личното си пространство, обясни психологът Катя Райчева:

"По принцип всеки има такава бариера, която слага в контактите си с другите. Тази граница може да е относително различна за всеки човек, но когато позволим на някой да ни прегърне означава, че го допускаме много близо до себе си психически. Прегръдката може да говори много без думи. Прегръдката е страхотно нещо. Понякога едно докосване по рамото от ръката на друг, може да ти помогне да се овладееш, да се успокоиш, да се зарадваш, че има някой, който те подкрепя. Не бива да се лишаваме от прегръдките, ако не е наистина наложително."

Попитахме видинчани колко често се прегръщат с приятели, роднини или познати и какво означава за тях прегръдката.

"Прегръдките са нещо хубаво и важно... Задължително ли е да се прегръщаме? По много начини можеш да изкажеш загриженост, обич... Постоянно... Ами, избягвам заради коронавируса... Наистина е нещо, което липсва, заедно с всички други неща около болестта... Бих искал да се прегърна с приятели, с познати, но покрай тая болест много хора се отдръпват. Това е малко унизително за мен... Има си прегръдки, хората като че ли не обръщат внимание на ковид-а... Нито прегръщаме, нито ни прегръщат... Прегръдката е обич, уважение... За мен значи топлина, обич. Не мога да прегърна човек, когото ненавиждам, мразя... За мен е израз на любов, начин на утеха, на подкрепа... Любов... Близост." 

Безспорно прегръдката е важно нещо. Ето няколко съвета как да прегърнете някого без да застрашавате своето или неговото здраве: 
Насочете лицата си в противоположни посоки - позицията на лицето ви е най-важна. Не говорете и не кашляйте, докато се прегръщате. И го направете бързо. Приближете се един към друг и се прегърнете за кратко. Когато приключите, се отдръпнете бързо, за да не дишате в лицата си. След това измийте ръцете си. И се опитайте да не плачете. Сълзите и носния секрет увеличават риска от контакт с повече течности, които съдържат вируса.

Чуйте репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03