Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходка до село Брусен

Според Стефан Петков- учител от село Брусен, написал историческа справка за селото, отначало то се намирало в местността "Горна лъка", където и до днес има останки от покъщнина, черничеви дървета и други. По тази причина старите хора и до днес наричат тази местност "Селището". Първите жители на Селището са били от родовете Пършовци, Вековци, Андреовци, Джурковци и Чергарете. Поради честите наводнения на тази местност от Искъра наложило се да се преместят селището на левия бряг, където е по-високо и по-просторно. Това станало към 1820 година, след поражението на Наполеон в Русия. На това място е имало храсти, тръне и павитак. А местността "Полето" е била обрасла с вековни дъбове, каквито е имало и по пътя за селото Царевец. 

Тук се заселил и един турски спахия, който направил воденица. Може да се предположи, че селото не е било голямо. Основният поминък на хората било земеделието и скотовъдството, ловили са и риба. По поречието на реката били изграждани и воденици за смиляне на зърното за приготвяне на хляба. Когато се заселват на новото място, дядо Стамен Джурковеца, който е родоначалник на рода Тошковци, предложил на събрание селото да се нарече "Лъкатник" на името на "Горната лъка", където живеели тогава. На това се противопоставил дядо Тодор Джамбазина. По мнението на бащата на абдията спахия, заселил се в селото, то било наречено Брусен, по име на малката, но живописна рекичка Брусник, която се влива в Искъра откъм юг, точно срещу селото. Тя води началото си откъм Типченица. От стари времена и  до днес в нея се къпят селяните, жени и девойки перат и избелват. В "Брусника" извира хубава студена вода от няколко извора в скалите, измежду които са изворите "Зоек" и "Райкьовец".

На изток от селото са запазени основите на средновековна църква, наричана от населението латинската черкова или манастира. Тук има стар оброк, наричан Кръста, който е почитан на празника на св. Илия.

Южно от Брусен са разкрити зидани с тухли и камъни гробници, които датират от късната античност. Иманяри са разкопали две от четирите могили до селото. Откритите човешки скелети са разхвърляни, а златните и сребърни накити от погребалните дарове са открити от иманярите. Селото се споменава в османските регистри от 1430 г. със седем домакинства като тимар с името Брусене, което означава, че е заварено от османските поробители в края на 14 в. с днешното си име и няма съмнение, че е било основано много преди нашествието.

Археологическите материали и градежът на средновековната църква ни показват, че около нея е имало българско селище през време на Второто българско царство /1187- 1396/. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 17 февруари 2025 година

От днес стартира едноседмична специализирана  полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите.  Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ. Във..

публикувано на 17.02.25 в 18:00

Окръжната прокуратура разследва тежката катастрофа край Видин

Разследване на пътнотранспортното произшествие на кръстовището на главния път Е-79 с Дунавци , при което през почивните дни загинаха четирима души, е започнато от Окръжната прокуратура във Видин . Взети са кръвни проби за извършване на химически изследвания за употреба на алкохол и наркотични вещества. Назначена е автотехническа експертиза,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Две катастрофи блокираха пътя към София

Непочистени пътища доведоха до две катастрофи , които днес блокираха пътя от Северозапада към София. Трасето през мездренското село Крета, което е предпочитано от леки автомобили, остана непроходимо за часове. Първо камион се спря в крайпътните храсти по отсечката между Ребърково и Крета, а после две коли се удариха. За щастие и при двата..

публикувано на 17.02.25 в 15:58

Мездренски ученици ще се запознаят с професията на юриста

Гимназисти в Мездра ще имат възможност да се срещнат с Анабела Нинова в рамките на инициативата „БУМ Кариера“. Тя е родом от града и в момента изгражда своята кариера в правната сфера. Анабела Нинова е завършила магистратура по право в Софийския университет, като през септември миналата година успешно е издържала изпита за юридическа..

публикувано на 17.02.25 в 15:28

"Пътна полиция" започна специализирана операция

От днес стартира едноседмична специализирана полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите. Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ...

публикувано на 17.02.25 в 14:21
Ася Тодорова, Ловно-рибарско сдружение „Огоста

Нараства броят на хищниците в Монтанско

Над 50-килограмов вълк е отстрелян от ловната дружинка в Чипровци . В района е била забелязана глутница. Увеличава се популацията на хищниците в Монтанско. Освен лисици и чакали има отстреляни и два вълка. „Единият е в Смоляновци, а другия е убит от ловците в Чипровци", съобщи Ася Тодорова, специалист „Ловно стопанство" в сдружение „Огоста"..

публикувано на 17.02.25 в 14:00

Нов паметник на Васил Левски ще бъде открит в Лом

Бюст-паметник на Апостола на свободата предстои да бъде официално открит и осветен на централния площад "Свобода“ в Лом. Това ще се случи н а 18 февруари, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски. Церемонията по освещаването на мемориала и поднасяне на венци и цветя в памет на Васил Левски е от 11:00 ч., информират от местната..

публикувано на 17.02.25 в 13:00