Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Килийното училище в Бутан заживява отново като музей

Автор:
Снимка: Радио Видин

Двама приятели и учители от козлодуйското село Бутан са решили да реставрират и възстановят килийното училище в селото. Основната им идея е в него да се помещава музейна сбирка, фотографии и други неща, свързани с историята на селото, но най-вече - с историята на образователното дело. Интересното около това килийно училище е, че то дели една сграда с местната църква. Всъщност църквата "Свето Възнесение" е осветена преди Освобождението, през 1872 година и е единствената двуетажна църква в България, със специфичен изнесен олтар и една от малкото неманастирски църкви с три камбани. Тя функционира и до днес. За разлика от килийното училище, което се намира на първи етаж - точно под нея. Днес, то се е превърнало в сметище.  Един от основните инициатори на идеята килийното училище да бъде възстановено е Стефан Стефанов: 

"Аз съм бутанчанин. Много будно село, богата история, будни жители, много интелигентни хора. Бутан се слави в историята на България с факта, че първото селско кино е тук, първата поща, първата взаимоспомагателна каса. Лутайки се в днешното съвремие с моя приятел и колега Момчил Христов, също учител, художник, реставратор и каменоделец, стигнахме от дума на дума до общо мнение да направим нещо като настоящи активни българи, да остане нещо и от нас. Разхождайки се и виждайки състоянието на училището, което се намираше под църквата - то беше в много нелицеприятно състояние. Беше превърнато в сметище. Нямаше врати, няма прозорци, няма нищо. Дори на едно място някой се е опитал да запали огън. Така го и оставихме сега при тази реставрация, не го възстановихме този кът. С идеята да сложим и една табела - "Да не правим никога така". Лека полека със собствени сили и средства, с благословията на врачанския митрополит, с разрешението на местната кметица, госпожа Кирилка Асенова, тръгнахме и работим - все още работим. Идеята ни е за 24 май, най-късно за храмовия празник "Възнесение", да бъде открито. Първата изложба, която представлява снимки от 19-ти и 20-ти век на бутанчани, като извор на живот на селото, да бъде показано. В едната зала да бъде този снимков материал, в другата да бъде историята на образованието на Бутан."

Стефан  Стефанов е  учител по български език, любител, инициатор и автор на етнографски и исторически сбирки. От миналата есен оглавява Основно училище "Васил Априлов" в село Хърлец. Момчил Христов също е родом от Бутан, но сега живее и преподава във Враца.

Кирилка Асенова е кмет на село Бутан, първи мандат от 2019 година. Тя споделя, че е на разположение на бутанчани по всяко време на денонощието и откликва на техните проблеми и въпроси. Реставрацията на училището е било едно от обещанията, които е дала в предизборната си кампания.
 
"Окончателно сградата е завършена през 1871 година и тогава е осветена на Спасовден, който ден днес е и Храмовия празник. Аз съм за първи мандат кмет, още по време на моята предизборна кампания, така да го кажа, много от моите съселяни, искаха и казваха - "Няма ли килийното училище да се възстанови". Помещенията бяха в окаяно състояние - и аз им обещах. В един момент се оказа, че с инициативата на Стефан Стефанов и на Момчил Христов, в момента нещата се възстановяват. Предполагаме, че за 24 май ще бъде официалното откриване на килийното училище и музей. С усилията на бутанчани ще го открием този музей, който ще посреща малки и големи, както от общината, така и от цялата страна. Трябва да си пазим историята", каза Кирилка Асенова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10