Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов роял получи читалището в Белоградчик

Снимка: Иванка Петрова

С дигитален роял се сдоби читалище "Развитие 1893 г." в Белоградчик. Новата придобивка е получена по линия на  "Младежка арт мрежа" между читалището и Домът на културата в сръбския град Княжевац. В трансграничния проект са включени също обучения в творчески лагери, които трябва да се проведат в общините Белоградчик и  Княжевац. Предвидено е да се изучава творческо писане, изобразително изкуство, музика, танци, театър и фотография.


"Това са шест кампуса по десет деца от двете страни или общо 120 младежи от трансграничния район ще бъдат включени в тези обучения. Вчера пристигна и този роял. Той е за читалището. Има да получаваме още музикални инструменти за духовия оркестър и комплект барабани. И последната дейност е участие във фестивал, който прави град Княжевац - традиционният младежки фестивал. Този роял ще бъде използван и от един новосформиран оркестър за класическа и традиционна музика към читалището в Белоградчик. В оркестъра свирят и трима изпълнители от Симфониета -  Видин - цигулар, пианист и ударни инструменти. Роялът е с големи музикални възможности и отличен звук, което ще позволи на ръководството на читалището да го използва при покани и на симфонични оркестри, филхармонии и известни изпълнители.", обясни председателят на НЧ "Развитие 1893 г." Валери Цветков.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Работник пострада при работа на територията на АЕЦ "Козлодуй"

Работник на външна фирма, изпълняваща дейности по договор с АЕЦ "Козлодуй" е пострадал на територията на централата вчера, съобщавата на интернет страницата на ядреното дружество. Работникът е извършвал дейности с ъглошлайф без издаден огневи наряд и при неспазване на необходимите мерки за противопожарна защита. С това са нарушени стриктните правила..

публикувано на 01.06.25 в 14:42

"Щуроландия" зарадва видинските деца

Крайдунавският парк до крепостта "Баба Вида" във Видин днес се превърна във вълшебното градче "Щуроландия" в рамките на детския празник, който се провежда в Деня на детето от фондация "Подкрепа за реализация".  Тази година за първи път сме се разположили край крепостта Баба Вида, каза  социалният работник от неправителствената орагнизация, Юлита..

публикувано на 01.06.25 в 13:30

Навършват се 10 години от отварянето на пещера "Венеца" за посетители

На 1-ви юни се навършват 10 години от отварянето на пещера "Венеца" за посетители. Това става с гид от местния пещерен клуб "Бел прилеп“ към туристическо дружество "Белоградчишки скали“ град Белоградчик. Става достъпна за желаещи да я разгледат благодарение на европейския проект "Чудните пещери", финансиран от Програмата за трансгранично..

публикувано на 01.06.25 в 13:25

Навършват се 175 години от избухването на въстанието в Северозападна България

На 1 юни се навършват 175 години от избухването (1850 г.) на въстанието в Северозападна България срещу османската власт - Видинското въстание. Това въстание е връхна точка на селските въстания от втората половина на 19-ти век. Насочено е срещу спахилъка, грабежите и насилията.  Първите сражения стават още на 27 май, но масово въстанието избухва,..

публикувано на 01.06.25 в 09:05

Враца се прекланя пред подвига на Ботев и неговата чета

1 юни във Враца е празника на града. Свързан е с подвига на Христо Ботев и неговата чета, в борбата им за освобождението на България от турско робство. Празникът е част от традиционните Ботеви дни, които се организират във Враца между 24 май и 2 юни. Честването на 149 години от подвига на Ботев и неговата чета ще започне с панихида в Храм "Свето..

публикувано на 01.06.25 в 07:55

Монтана празнува 1 юни с игри, театър и риболов за деца

На 1 юни площад "Жеравица“в Монтана ще се превърне в сцена на игри, спорт и творчество. По повод Деня на детето, от 10:00 до 13:30 часа Община Монтана и "Малка Театрална Компания“ канят малки и големи на празнично събитие. Амбицията на организаторите е тазгодишният Ден на детето да бъде изпълнен с незабравими моменти. При дъждовно време,..

публикувано на 01.06.25 в 07:50

"Щуроландия" посреща видинските деца в Деня на детето

На 1 юни Крайдунавският парк до крепостта "Баба Вида" във Видин ще се превърне във вълшебното градче "Щуроландия". Инициативата за детския празник, който се провежда за 12- та година е на  фондация "Подкрепа за реализация". Началото ще е от 09:30 часа, каза социалният работник Татяна Иванова. "Ще има интелектуални игри и спортни състезания. Отново..

публикувано на 01.06.25 в 07:40