Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С онлайн среща във Враца стартира кампанията за медийна грамотност на "Аз чета"

Проект 48 - за да остане Оруел само фикция

Предстои преиздаването на "1984"


С онлайн среща във Враца стартира кампанията за медийна грамотност, организирана от най-голямата българска онлайн медия за книги и четене - Аз чета. Инициативата, която се провежда в сътрудничество с Читалище.то, е вдъхновена от емблематичния роман "1984" на Джордж Оруел

Знаковата антиутопия ще бъде отпечатана в ново библиофилско издание, а 10% от тиража ще бъдат дарени на училищни библиотеки в страната, разказа създателят на платформата Аз чета Александър Кръстев, който ще представи "Проект 48" утре от 18 часа в регионална библиотека "Христо Ботев".

"Тази година сайтът Аз чета става на 15 години. Чудейки се как да отбележим тази важна годишнина, решихме да се завърнем назад във времето. Първото книжно ревю, което поставих в моя блог през 2006 година, беше за най-популярната антиутопия - романът на Оруел "1984". Вдъхновихме се това да прерасне в цяла кампания, защото знаехме, че авторските права върху оригиналното издание и текст ще паднат в началото на годината. Книгата е основа за по-голяма, по-сериозна и продължителна кампания, посветена на медийната грамотност, как процедират медиите, как да се предпазваме от фалшивите новини, какво е журналистиката, какво е новина, как работят професионалистите, каква е мисията им. Проект 48 е с тайнствено име, но през тази година (1948) е написан романа. Започнахме преди година, но се случи пандемията. Не беше редно и честно да събираме дарения в момент, в който се събират такива за респираторни апарати".
Александър Кръстев
Разговорът за липсата на медийна грамотност в българското общество често е жертва на особено злостна подмяна, извършвана именно от създателите на фалшиви новини, каза още Кръстев и подчерта, че целта на Проект 48 е начало на голямата промяна в разговора за медийна грамотност в България. 

"Без да изпадаме в академични определения, един човек да е медийно грамотен означава да употребява медиен текст, осъзнавайки какво се случва, да може да анализира съдържанието. Да може на базата на получената информация да прави съзнателен избор. Социалните медии са съществена част от живота ни, но имат влияние върху решенията и изборите ни - и като част от една общност, и като потребители".

С приходите от продажби на изданието ще се финансира поредица от срещи и уроци по медийна грамотност - в училища за ученици и библиотеки за ученици и възрастни. Предстои провеждането на подобни образователни срещи из цялата страна.

"Структурата на Проект 48 включва публични лекции като тази, която във вторник вечер ще имаме с регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца. Ще се срещаме онлайн на този етап, ще се излъчва на нашата страница и на тяхната. Засега това е пилотно издание на лекцията. Нямаме финализирани дати за следващи срещи, но целта ни е, въпреки че целевата аудитория е младежите от гимназиален курс, да достигнем и до по-възрастното население. В основата на функционалната грамотност, част от която е и медийната грамотност, както и обикновената, свързана с писането и четенето, е да се задават въпроси. Ще видиим какви реакции ще предизвикаме, а натам ще се опитаме да организираме срещи из цялата страна".

Преиздаването на романа ще е с нов, съвременен превод, дело на Борислав Стефанов, за който авторитарната фигура на антигероя в сюжета се нуждае от осъвременяване, поради което Големия брат ще бъде Батко. Първата глава от романа вече е публикувана в интернет, но предизвика широки дискусии.

Предстои редактиране на част от превода, отбеляза Александър Кръстев.

"Получи се хубаво поупражняване върху нефинализиран текст. Признаваме грешката си, че пуснахме текст след първа редакция. В момента търсим редактор, който за втори път да мине книгата. Нашата цел като срок, която беше началото на март, няма да се случи. Това, което се случи, показа проблем. Ще го решим, обмисляме го внимателно. Заставам зад идеите на Борислав Стефанов, който е млад преводач, но с опит. Нашият превод е смел, насочен към младата аудитория. Не означава, че подменяме посланията, не сме пренаписали книгата. За нас като издатели е важно да продължим да поддържаме нивото на Аз чета".

Посланието на кампанията е книгата да остане само фикция и да не живеем в свят като този на Оруел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Богата програма за панаира в Оряхово

Традиционният оряховски панаир и тази година ще зарадва жители и гости на града. От 13 до 24 август са планирани широка палитра от различни събития, отговарящи на интереса на всички възрастови групи. Предвидени са концерти, различни културни и спортни събития. Панаирните дни в Оряхово имат почти 100-годишна традиция, като през 2025 г. ще е 94-тото..

публикувано на 07.08.25 в 14:00

Стоян Захариев и Ники Станоев стават част от "Classic TELEGRAFA DJ Fest 2025"

"Classic TELEGRAFA DJ Fest 2025" ще се проведе за 16-и пореден път  във Видин. Броени дни остават до началото на музикалното събитие, което среща видинските диджеи ветерани с меломани от различни поколения - хора, живеещи в града, но и такива, пристигнали в средата на лятото от близо и далеч, нетърпеливи да станат част от партито.  Макар че..

публикувано на 07.08.25 в 13:51

Ще имат ли ефект новите мерки за електрическите тротинетки

Затягат контрола при използването на електрическите тротинетки. Застраховка "Гражданска отговорност" ще е задължителна за водачите, забранява се движението в тъмната част на денонощието за тези превозни средства. Тротинетките трябва и да са регистрирани. Това са част от приетите изменения в Закона за движението по пътищата. Мерките са рестриктивни,..

публикувано на 07.08.25 в 13:00

Фонтанът в центъра на Видин зеленяса и това лято

Често говорим за поддържането на градската среда, а темата за фонтаните във Видин всяко лято излиза на дневен ред. Един от най-старите фонтани в града - този, който се намира точно пред сградата на Общината, е в незадоволително състояние. Преди четири месеца от общинското ръководство увериха, че всички фонтани ще бъдат почистени и подложени на..

публикувано на 07.08.25 в 12:21

В "Музикална зона" на 07 август 2025 слушаме Том Гебел

Феновете го наричат " Доктор суинг ". Очарователен и с чувство за хумор, той винаги е способен да осигури на аудиторията допълнителна порция добро настроение. Харизматичен певец, с дълбок плътен глас и уникален стил, който съчетава мощта на биг бенда с елегантността на Easy Listening. Изпълнява както авторски песни, така и кавър версии. Негова музика е..

публикувано на 07.08.25 в 09:00

"Пеещи артисти" с "таен" концерт в Белоградчик

"Пеещи артисти" ще поставят утре вечер началото на пилотното издание на фестивала "Сцена на върховете", който до края на лятото ще се провежда заедно с "Опера на върховете" в Белоградчик. Публиката ще може да се наслади на изпълненията на едни от най-обичаните български звезди, участващи в проекта на продуцента Игор Марковски "Пеещи артисти". Сред..

публикувано на 06.08.25 в 15:08

Тече подготовката за традиционния Видински панаир

Отново е август и отново е време за панаир . От 22 до 30-и колоритната панаирна атмосфера ще завладее Видин. Общината, която е организатор на традиционния Видински панаир, вече обяви, че приема заявки за участие. Започна и подготовката на терена в бившето военно поделение до крепостта "Баба Вида", където събитието се провежда от 2013 година. Извършва..

публикувано на 06.08.25 в 14:25