Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Недялка Великова: Колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-добра е прогнозата за пациента

Снимка: "Аджибадем Сити Клиник Младост"-София

Профилактичните прегледи са изключително важни за ранно откриване на онкологичните заболявания. Колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-добра е прогнозата и повече са възможностите за лечение, каза в предаването "Направление здраве" д-р Недялка Великова, специалист по лъчелечение, чиито клинични интереси са в областта на рака на млечната жлеза и на женската полова система. По думите ѝ, голяма част от пациентите, които са открити в начален стадий, могат да се излекуват напълно:

"При жените се препоръчва към 40-годишна възраст да бъде направена първата мамография, като ако не се открият съществени изменения при пациентките със стандартен риск, това изследване се прави на 2 години. Ако лекарят установи някакви изменения, се налага по-стриктно следене, като може да се препоръча и по-често проследяване с допълнителни диагностични методи като ядрено-магнитен резонанс или контрастно усилена мамография. Относно другите заболявания, тук е доста широк обхватът. При мъжете знаем за рака на простатата, там е важно първи преглед около 50-годишна възраст, там има и специфичен маркер, който може да се изследва при вземане на кръв. Първата колоноскопия се препоръчва към 50-годишна възраст, за карцинома на маточната шийка - всяка година цитонамазка, след 25-30-годишна възраст определено е много добър метод за профилактика."

Д-р Великова посочи и някои предупредителни симптоми за рак на гърдата, за които жените е необходимо да следят:

"Това са напипване на бучка или по-плътна формация в гърдата или подмишницата, също така трябва да се наблюдава дали има изменение на кожата на гърдата - зачервяване, уплътняване на кожата или отток, хлътване на зърното, светла или кървениста секреция от зърното. Това са основните признаци, които трябва да накарат жената да потърси консултация при специалист. Изключително важно е дамите да си обръщат повече внимание, особено ако имат фамилна обремененост - баба, майка, леля, сестра с рак на гърдата, да отделят по 10 минути всеки месец за самопреглед на гърдите, като това е най-добре да се прави някъде около 10 ден от месечния цикъл пред огледалото или под душа, като се опипват двете гърди и подмишниците. Всяко нещо, което ги притесни, или е нещо различно, нехарактерно, не са го усещали досега, може да бъде един признак, който да ги накара да се прегледат."

При съмнение за карцином, се извършва биопсия, която може да установи дали се касае за злокачествено образувание. Тогава се преценява и какво лечение ще се провежда. Лъчелечение се назначава след операция или след приключване на химиотерапия. Преценката се прави от лъчетерапевт, обясни още д-р Великова:

"Доста неща се вземат предвид преди да е вземе решение дали има необходимост от лъчетерапия, но в едно 95% от случаите, в които е запазена гърдата, пациентките имат нужда от лъчелечение, като целта на това лечение е да се намали рискът от локален рецидив, тоест да не се завърне туморът обратно в останалия паренхим на гърдата. В случаите, когато е премахната цялата гърда и е направена мастектомия, също има показания за провеждане на лъчелечене и там също доста голям процент от пациентките имат необходимост, но вече това се случва при по-големи тумори, при засегнати лимфни възли. В общи линии, една пациентка, която е оперирана за рак на гърдата, трябва да бъде консултирана от лъчетерапевт, защото това е специалистът, който най-добре може да каже дали има необходимост от провеждане на следоперативино облъчване или не. Нека не пропускат тази консултация. 

Д-р Великова обясни също, че пациентите с онкологични заболявания попадат в рисковата група за по-тежко протичане на коронавирусна инфекция, затова те трябва да се ваксинират срещу COVID19. Всеки конкретен случай обаче е добре да се консултира с лекуващия или наблюдаващия онколог, защото различните онкологочни заболявания са в различен етап от лечението си.

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30