С документално видео, което подготви, студентката Антонина Лозанова отбеляза Националния празник. Краткият филм, озаглавен "143 години свободна България: Освобождението на Видин" може да се види във фейсбук.
"Главната причина беше, че хората тази година няма да имат възможността да бъдат заедно на площада, особено във Видин. Знаете, станахме свидетели на една много вълнуваща и впечатляваща постановка на патриотичен клуб "Бдинци" и от там се зароди идеята да завъртим нещо в социалните мрежи, което хората да могат да гледат. Това ще бъде едно безопасно отпразнуване на 3 март. В същото време искахме да бъде колкото развлекателно, толкова и образователно, т.е хората да научат малко повече за освобождението на Видин, което беше разказано от Маргарита Радулова. Самото филмче представлява по-историческа, документална част и след това завършва с един фолклорен поздрав със "Светлинките" (танцов състав към читалище "Светъл ден- 2009"), с ръководител Йоана Ванкова"- обяснява Антонина, която учи журналистика в Университета за национално и световно стопанство.
Във филма изписва имената на всички, които участват. Благодари на Регионалния исторически музей, Патриотичен клуб "Бдинци", читалище "Светъл ден- 2009", Стефани Ванкова и читалище "Цвят 1870". Казва, че без тях видеото не би било възможно.
Не приема клеймото, което е наложено, че хората от нейното поколение са една генерация на социалните мрежи и телефони, без особени интереси. Убедена е, че младите хора са много осъзнати, а впечатленията ѝ са от приятелите и хората в университета, с които тя общува:
"Може ние сега 143 години по-късно да не сме дали живота си за България, да не се борим за нещо голямо, да не сме спасили нечий живот, но ние също сме герои. Герои, защото, както казах тази една година беше тежка. Всеки е преминал през онлайн обучение или работа, или е загубил работа, загубил е близки в следствие на пандемията от COVID-19. Мисля, че с надежда за едно по-добро бъдеще ще направим настоящето си възможно най-добро, като имаме предвид ограниченията, които са ни наложени."
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..