"Още нищо не е указано от нашето министерство за тези паспорти. Предполагам, че това трябва да се реши на ниво Европейска комисия, нали става въпрос за целият ЕС. Необходимо е да има такъв паспорт, такива паспорти специално говорим за COVID ваксини, нали, без значение коя ваксина е приложена. С него дадено лице може да пътува навсякъде без да го търсят в системата... Съвсем нормално е, в реда на нещата да има такъв паспорт. Хора, които са получили втора ваксина, а не са им издадени ще им бъдат издадени въз основа на информацията, която е в системата. Тъй като тук не става въпрос да се лъже нали. Човека го има в системата, там е отбелязано кога му е първа доза поставена, каква ваксина, кога е втората доза. Така, че просто няма как да се излъже, всичко се вижда..."
Видинчани биха се възползвали от правата, които паспорта ще носи, въпреки това някои от тях не бяха чували за него, сочи анкета на Радио ВИДИН:
"Нямам на представа, не знам. Не мисля, че е ок, защото реално има хора, които са го изкарали като мен и не е нужно да ходим с паспорти нагоре надолу. Честно да ви кажа не се интересувам, тъй като реално съм се тествал, имам доста антитела и поради тази причина нямам никаква представа какво се случва. Аз ходя по чужбина постоянно. Не бих се ваксинирал, заради него. Реално бих представил теста за антитела и да ми дадат по надлежния ред... За сега още не е уточнено. Дано не го въведат това... Това е дискриминация, необмислено... Значи мисля, че трябва да се ваксинираме и млади и стари. Тези, които не искат ще дойде в един момент и ще кажат няма да имате личен лекар, няма да има болница. Значи ние ходим в пенсионерски клуб, ходим в Зайчер, ще ходим в бъдеще и ще ни искат такова нали..."
До края на март се очаква Европейската комисия да представи предложение за създаване на документ, който да е дигитален и да служи за пътуване. Пропускът ще може да бъде издаван и в случаи, в които граждани предоставят отрицателен тест за коронавирус или докажат наличието на имунитет.
Повече по темата може да чуете в звуковият файл.
Всеки град и всяко село има своята история. Известна, но и потайна. В историческите книги е съхранена голяма част от тази история. Академичната. Но има и чисто човешки истории и спомени, които остават в семейството или биват споделени с най – близките. Чисто човешки истории. Спомени. Спомените си за някогашният Видин ще ни сподели коренякът..
Първата неделя на Великия пост , която отбелязваме днес, е посветена на светото Православие. Тя е наречена Неделя Православна . "В името на Отца и Сина и Светия Дух! Първата неделя на Великия пост се нарича неделя на Тържеството на Православието – победа на Православието над лъжеученията и в частност над иконоборческата ерес...
След повече от дванадесет години на сцена моноспектакълът „Живак“ на актьора Димитър Живков получи своето логично развитие, прераствайки в „Живак. Романът“. Една трагикомична, брутално откровена история за млад мъж от българския Северозапад, който се изправя лице в лице с живота и е решен да не отстъпи нито на милиметър. То в Северозапада..
Фондация "Проект Северозапад" описва в книга проблемите на хора с психични страдания и интелектуални затруднения, както и начина, по който отговорните институции в община Мездра решават тези проблеми. Хората с психични заболявания в България се сблъскват с множество предизвикателства, свързани с достъпа до лечение, социалната стигматизация и..
Един от най-очарователните подаръци за тези, които искат да зарадват любимата си за 8 март, е красивото бижу. То носи в себе си послание и символика и остава скъп спомен. Петя Василева e от Враца и е бижутер. Завършила е Златарското училище на Балеарските острови в Испания. Вече 15 години се занимава с това изящно изкуство, защото е нейна..
Утре, 8 март, на площад "Бдинци" във Видин ще се състои заключителният концерт "Спорт и музика на една сцена" , който е част от Пролетния фестивал на спорта . Зад тази проява стои Клубът по водни и гребни спортове "Бонония" - Видин . Това събитие се организира в рамките на проекта "Спортът като превенция срещу рисково поведение на..
Днес "97 лапи и 1 опашка" ще ни срещне с един голям красавец, порода американски стафордширски териер , на име Дейви. Когато всички чуят "американски стаф", веднага рязко се стряскат, тъй като този вид кучета са бойна порода, но не бързайте да си правите изводи, тъй като Дейви е мек като памук. Даже е точно на другата крайност на зъл – той е..