"Всичко е направено, врати, дограми, всичко е сложено. Външно сега цялата е измазана и вътрешно - тухлите. Остава да се измажат бетоновите, те се шпакловат директно. Обаче беше студено и замразихме работата заради големите студове. Сега пролетта ще продължим да я измазваме. След това ще трябва да направим иконостас, много работи ни предстоят. Има много хора, които даряват и с тия пари ние купуваме материали. Има и доброволен труд, има доста. Аз съм направил цяло табло със снимки, които са участвали в доброволния труд. Един път със снимки, втори път правя една тетрадка, които ги вписваме, кои са дарили и какво. И парите ги държа аз, които ги даряват и съответно като дойде време за купуване, за шпакловка, за материали... Бавно става, защото това са много пари и е много 180 квадрата е черквата. С камбанария, на вторият етаж, има къде свещениците да се събличат, да си държат едно-друго. Отдолу има стаичка за продаване на свещи. Направено е както трябва, проекта е много хубав."
За построяването църквата "Свети Николай Чудотворец" са вложени сериозни средства. Главният дарител е местен жител, който има строителна фирма "Партньор 2000" в София. Именно благодарение на него са извършени и повечето дейности по изграждането на храма. Селото може и да е малко, но пък новата църква е много голяма, не крие радостта си Роман Иванов кмет на Ослен Криводол:
"Общо взето е на дарителска основа всичко и непрекъснато даряват, и то от съседни села, минават и ни дават, не само от нашето село. Но основната тежест си пада върху един от нашите съселяни, който живее в нашето село. Той така най-много се ангажира с направата ѝ, а ние всички му помагаме с каквото можем. Грубият строеж сме го завършили, остават леки довършителни работи, леки шпакловки и един цокъл имаме отвън да сложим и започваме вече с иконописването, иконостасите да се сложат. Ами, църквата е в центъра на нашето село и църквата е по-голяма от врачанската на епархията, толкова голяма църква имаме, при едно малко селце... Ние имахме един отец, който беше от съседното село, но той почина преди един месец. И сега на владиката, на Григорий, съм отправил молба да ни бъде назначен, защото той ни беше и председател на църковното настоятелство."
Роман Иванов се надява през тази година за Никулден църквата да отвори врати.
Днес ви срещам с Алберт Степанов – брат на мултиинструменталиста Валери Степанов. Живеейки в музикално семейство, от много рано проявява музикалната си дарба и започва да свири с по-големия си брат в неговите проекти. Бас китарата е основния му инструмент, като свири и на цигулка. Обича да импровизира и го прави с огромно желание. Джаз фюжъна и..
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..