Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на съня

От сън спомени няма, но сънят е важен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес е Световния ден на съня. Отбелязва се от 2008 г. в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня, за да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората, както и да се повиши информираността на обществеността за разстройствата на съня и тяхното влияние върху качеството им на живот. Затова е съществено да се гарантира дълбок и спокоен сън, обясни Вероника Владимирова, психолог в Центъра за обществена подкрепа в град Белоградчик:

"Сънят преминава през различни цикли, в които се изпълняват жизнено важни процеси. 1/3 от живота ни преминава в спане. Общия период за сън е средно около 7 или 8 часа на ден. Не само продължителността оказва влияние на тонуса ни, но и неговото качество. Понякога дори да спим 8 часа, след като се събудим се чувстваме изморени, което се дължи на фактори като стрес и тревожност, прием на медикаменти, алкохол или тутюнопушене. Сънят е основна биологична нужда на всички човешки същества. Освен, че е съществено важен за подобряване на енергийните запаси, той играе роля в поддържането физическото и психично здраве. Важно е да знаем, какво се случва с тялото по време на сън, за да осъзнаем същността на съня и ползите му по отношение на здравето. Макар да изглежда, че в тялото на заспал човек всичко е в покой, се редуват серия от цикли и се изпълняват основни процеси, характерни единствено за моментите на сън. По време на нощната си почивка мозъка се освобождава от безполезната информация и се обновява. Предполага се, че докато спим тялото ни обновява и изгражда определени тъкани, нервни клетки, неутрализира невротоксини и възобновява биохимичните процеси в тялото. На практика сънят е начин да презаредим батериите, но има и още много функции. Нарушеният сън води до влошена концентрация и се отразява негативно при дейности, изискващи прецизност и добра кондиция.Например, голяма част от катастрофите се причиняват при заспиване от водача, вследствие на непълноценен сън. Недостигът на сън се отразява зле на настроението и на равнището на стрес. За да поддържаме добър сън не бива да се провеждат физически дейности непосредствено преди лягане. Препоръчително е да се вечеря 2-3 часа преди сън, както и да се избягва консумация на кофеин поне 4-6 часа преди сън."

Поспаланковци ли сме и други интересни въпроси, свързани със спането зададохме в анкета на Радио Видин:

"Определено обичам да си поспивам. Мога да спя по цял ден. Сънят е полезен за здравето... Всеки си гледа работа и училище и доста често сме недоспали. Като бях малък съм заспал на концерт на "Сигнал" в Созопол. Интересното беше, че аз проспах целия концерт и накрая всички станаха да ръкопляскат и аз се събудих и почнах и аз... Разбира се когато имам възможност. Никога не съм закъснявала и не съм се успивала....Обичам, зависи кога си лягам. Важен е съня, за да може, като се наспим да сме бодри."

Нарушенията на съня засягат близо 45 процента от населението на света, като повечето от тях са предотвратими или лечими, но по-малко от една трета от страдащите търсят професионална помощ. Мотото на Световния ден на съня за 2021 г. е: "Редовен сън, пълноценно бъдеще".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37