Детски конкурс на тема „Историята на моето село“ организира фондация „Възраждане на българските села“. В конкурса могат да участват деца и читалища на села със собствен профил във Фейсбуk, обясни Мария Латинова, секретар на фондация "Възраждане на българските села":
"С този конкурс искаме да насърчим комуникацията между младите хора и техните баби и дядовци. Конкурсът е за деца до 15 години. Те трябва да заснемат видео с дължина 2 минути. След това самото регистриране трябва да стане на страницата на фондацията във Фейсбук, която се нарича "Да възродим българските села". Всички участници от това село трябва да качат своите материали под поста на читалището. На 6 май ще бъде обявен победителят на страницата на фондацията. Детето може да разказва историята зад кадър, а събирайки всички тези истории, след време хората ще научат много за всички тези места."
След приключването на конкурса видеата ще бъдат качени в youtube-канала на фондацията и ще бъдат предоставени на читалищата, ако желаят да ги качват на фейсбук страницата си. До момента участие в конкурса са заявили читалищата в селата Белозем, Попинци, Ресилово, Голица.
НЧ "Просвета" село Лиляче, община Враца, се включи в конкурса и призовава децата от селото да пресъздадат във видео историческите забежителности и красоти на Лиляче, сподели организаторът на НЧ "Просвета" Людмила Дамянова:
"Решихме да се включим и да привлечем вниманието на учениците до 15 години да се включат в конкурса. Това е част от патриотичното възпитание. От любовта към селото се преминава към любовта към родината. Искаме да разширят кръгозора си, това е много хубава тема и да дадем шанс на младита да знаят за корените си. Тук има древна история. Участниците още размишляват, ние ги подсещаме..
Срокът за изпращане на творбите е 30 април 2021.
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..