"Хубавото е, че въпреки затрудненията през 2020 година и въпреки тежкия удар, който ковид ни нанесе съумяхме да направим нов спектакъл... Прекрасно ни посрещна видинската публика. Радваме се, че не са ни забравили. Интересът е много голям, за което им благодарим. Много топла публика... Следващата ни спирка е Лом. Не правим дългосрочни планове, защото по места щабовете решават дали да може да има цирк или не... Изключително трудно ни беше през годината. Естествено не само за нашия бранш, но трудно беше. Цирковите артисти си търсеха друга работа, за да могат да хранят и семействата си и животните за които се грижат... Искам да благодаря на видинската публика за бурните аплодисменти и за подкрепата. Това, което правим, го правим за тях. Да бъдат усмихнати и да бъдат здрави...", коментира директорката на цирка Деси Иванова.
В цирка се срещнах с младият 20 годишен акробат Марио Тасев:
"Не съм от поколението на цирка. От две години се занимавам с този номер - въздушна акробатика на прът. В цирка имаме един киргизстанец и той ме научи... Трудно ни беше, защото нямаше зала в която да репетирам. Пет метра е съоръжението ми. Но с тренировки у дома подържахме форма... Винаги е страшно, когато се качиш горе, но го правим за публиката... На колегите пожелавам да са живи и здрави, а на публиката да все така топла, защото благодарение на нея ние сме тук и го правим това нещо."
Цирковете си тръгват така както се появяват. Вечерта са там на поляната, а на сутринта ги няма. Остава само постланото с трина петно на манежа и скъсани афиши. Циркът си тръгва с неговото вълшебство. За да се появи пак, без да каже на никой. Така правят истинските циркове. А ние, нека да оставим в спомените си красота и вълшебство на цирка, за да сме по-добри. Аз още вярвам в красивото и вълшебствата. Повярвайте и вие .
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но миналата..
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..