Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Гюргич - райското кътче в Северозапада

9
село Гюргич
Снимка: личен архив
Село Гюргич се намира в община Ружинци, в полите на Западна  Стара планина, заобиколено отвсякъде с планински възвишения.
Това е едно място  в Северозападна България с магическо въздействие. Всеки, който  го посети,  може да се наслади на чист планински въздух, спокойствие  и красива гледка. Селото има древни исторически корени, предполага се, че е възникнало през 15 век. На запад на 2 км от селото се намира скалист връх, наречен Бабу, на който е имало крепост. Северно от селото в скалистия рид са върховете Косера и Калето. Южно от селото е разположен скалист рид, част от широка планина – Ошли гръб. От север е опасан с венец от скали: Бъчвата, Сокола, Викалеца, Типъц, Дудов камък, Силовит връх. Реката, която минава през селото, се нарича Гюргичка бара.
 
Днес в село Гюргич живеят 146 човека по постоянен адрес. През лятото селото се оживява, тогава си идват и внуците на възрастните жители и достигат до 200.

самодейците към НЧБойко Младенов е кметски наместник на село Гюргич първи мандат. Той е роден в селото, дълго време е живял в София, преди години се връща отново към корените си:
 
"Пред мен стоят важни цели, а именно - разкриване на работни места за младите хора, подобряване на инфраструктурата с цел подобряване жизнения стандарт на живот на местните хора... Надявам се нещата полека - лека да се получат... С нетърпение чакаме отварянето на еврофондовете и европрограмите... Аз откакто съм кмет се купиха вече 10 къщи от български граждани, най-вече от София, имаме две къщи продадени на англичани и една къща на полякиня... В момента нямаме къщи за гости... Имаме вече изготвен проект на община Ружинци за развитие на селския туризъм в нашия район."

В селото има и проблеми. Един от тях касае водоснабдяването на квартал "Дъбравка" в селото. Гюргич е водоснабден през 2007 , но този квартал остава без вода. Сега е направен проект за ВиК -мрежа в квартала - казва кметският наместник Бойко Младенов


"Кандидатствахме с проекта в МОСВ и се надявам да се реши проблема с питейната вода, имаме проект за подобряване на инфраструктурата, ще асфалтираме няколко  улици в селото. Имаме местен проект на община Ружинци  за отдаване на концесия на язовир " Гюргич" и така да се разкрият работни места... Оптимист съм и чакам развитие... В момента текат социални  програми - "Топъл обяд" за 30 човека, програма "Личен асистент" - 5 човека работят, очакваме програма за младежка заетост за лица до 29 години, там ще участват 3-ма човека, и програма за временна заетост, в която участват 5 човека..."

паметник на загиналите във войните, ГюргичКогато има синхрон във взаимоотношенията на кметските наместници и общинското ръководство нещата вървят, смята Бойко Младенов. Така се работи по проектите за разкриване на работни места, за социалните проекти и за инфраструктурата, свързана с отводняването и събирането на кофите за боклук:

"Когато постъпих на работа като кметски наместник реших да се запозная с инфраструктурата  в селото, нещата бяха доста занемарени... С помощта на общинската механизация и със съдействието на кмета г-н Александров  предприехме действия за отводняване на някои улици... Изкопахме отводнителни канали, отремонтирахме улиците... Сметоизвозващата кола не минава в половината село, защото не може да мине по тия улици..."

Така е отводнена улица "23 септември" след обилни дъждове и така се предотвратява наводняването на зеленчуковите ниви в този район.  А през 2013 година по инициатива на Бойко Младенов се възстановява пешеходния мост, който води до  старата чешма с изворна вода

Жителите на  село Гюргич освен личен лекар имат и лекар, който живее в селото и това им дава сигурност, че при всяка една болежка и здравен проблем могат да бъдат решени по най-бързия начин:

"Ние сме единственото село от тук до Враца, в което дядо Господ ни е дал един прекрасен човек , един прекрасен доктор - д-р Димитър Спасов, той от 1973 година е започнал тук и до ден днешен решава здравословните ни проблеми... Джипито ни е д-р Славчев от Дреновец.."

самодейците към НЧ

 Животновъдство е тежък отрасъл, може би затова хората, които отглеждат животни са малко на брой, а кравите в селото са само две - казва Бойко Младенов:
 

 "Моето лично виждане -земеделието намира реализация, тъй като в него по-малко е тежкият физически труд и има интерес към него, отколкото към животновъдството... Имаме един човек, който гледа 150 овце, двама, които от 20 до 30 кози гледат и имаме две кравички в селото..."

Транспортът си остава проблем за малките населени места, сред които попада и село Гюргич, то  се намира на 4 км от Е -79, на 70 км от Видин и на 40 км от Монтана, и доскоро транспортът е бил болна тема - казва Бойко Младенов. В момента има договорки с Автогара - Монтана и когато хората от селото трябва да пътуват, се обаждат на кметския наместник в село Гюргич, той от своя страна на  Автогара -Монтана и тогава автобусите минават през селото.
  параклис

През 1927 година се създава народно читалище "Просвета 1927 ". В момента към него  има няколко фолклорни групи - женска и детска, женска битова група за автентичен  фолклор  - разказва секретарят на читалището Пенка Асенова:


"Дейността на читалището е насочена преди всичко към опазване и популяризиране на фолклора. В селото няма училище, но ние работим с деца и техните родители, които работят и учат в околните градове, обичат и милеят за родното си село  и в почивните дни се връщат в Гюргич. Благодарение на тях към читалището функционират няколко групи, които успешно се представят на местно, регионално и национално ниво.."

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00