Паметна плоча на проф. д-р Максим Младенов ще бъде открита в Ново село на 11 май. В центъра на селото е издигнат паметник на новоселските народни будители. До скоро там стояха две имена. Първото е на арх. Илия Попов, дарил на Ново село две култови сгради - читалището и часовниковата кула, които днес са паметници на културата. Второто е на Софрони Ангелоев - виден диригент, създал няколко хора за школувано пеене във Видин, Белоградчик и Ново село, събрал и запазил новоселския песенен фолклор, който още се пее и предава в читалището. На 11 май - деня, в който църквата чества паметта на двамата братя Кирил и Методий в Ново село към имената на паметната плоча при читалището ще бъде изписано още едно име - това на проф. д-р Максим Младенов, човекът, събрал и оставил за поколенията уникалния новоселски говор с неговата граматика, фонетика, морфология и пълен речник в своя труд "Говорът на Ново село, Видинско. Принос към проблема за смесените говори". Изследването е издадено от БАН през 1969 г.
Максим Младенов е роден в Ново село през 1930 година. Вероятно особеностите на новоселския говор, който обогатява езика на малка България, го насочва към голямата задача да се изработи "Български диалектен атлас". Неговият принос е участието му в колектив, който издава първия том, посветен на Югоизточна България през 1964 г. и втория том, посветен на Североизточна България през 1966 г. Проф. д-р Младенов проучва ихтиманския говор и издава два научни труда, посветени на него. Но благодарение на богатата библиотека на арх. Илия Попов, подарена на новоселското читалище, още в ранни години той попада на изследването на друг бележит български езиковед акад. Стефан Младенов върху новоселския говор. В своя труд, преиздаден през 2010 г. по инициатива и с помощта на фондация "Бъдеще за Ново село", НЧ "Земеделец-1874" и Община Ново село, проф. д-р Максим Младенов развива и обогатява началото, поставено от акад. Младенов. В предговора към книгата проф. д-р Стойков от СУ "Климент Охридски" пише: "Народните говори във Видинския край се отличават със значително разнообразие... По-особено място заема говорът на Ново село, който с ред свои черти се отличава от всички останали български говори и е уникален в българската езикова територия“.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..