Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потенциалът на STEM образованието дискутират физици във Видин


От днес Видин е домакин на 49-тата Национална конференция по въпросите на обучението по физика, която е на тема "Физиката в STEM образованието в средните и във висшите училища". 

Физиците са гръбнакът на STEM образованието, отбеляза проф. Александър Драйшу, председател на Съюза на физиците, при откриването на научното събитие.

"Част от мотивацията тази конференция да бъде посветена на STEM обучението е, че все повече във физиката се задълбочава специализацията в конкретни направления, което значи, че специалистите навлизат все по-надълбоко, все повече в детайлите. Съвременните проблеми изискват сътрудничество на специалисти от различни области".

От утре започва деловата работа на конференцията, включваща различни доклади и сесии.

Програмата представи проф. Евгения Вълчева, зам. председател на Организационния комитет.

"Имаме две секции. В едната са доклади, посветени на STEM в средното образование. Концепцията, която отскоро се разработва у нас, тръгва именно от него. Имаме и секция висше образование, където колеги ще представят доклади. За последния ден е предвидена дискусия, темата е за модели за интегриране в STEM".

На STEM образованието се възлагат нови надежди да отвори вратите на училището към XXI век, защото съчетава в себе си науката, технологиите и математиката, посочи проф. Иван Лалов, който участва за 46-ти път на Националната конференция.

"Нещата са пряко свързани с интересите, с работните места на бъдещите граждани, които сега се учат и са ученици или студенти. Тази тематика трябва да се свърже с обучението по тези науки, което хем е традиционно, хем трябва да търси връзки като новости".

Идеята за STEM образование е продиктувано от изискванията и потребностите на пазара на труда в световен мащаб, обясни доцент Мая Гайдарова, преподавател във Физическия факултет.

"Това е пазар, променящ се бързо, имащ нужда от хора с нови компетентности, които се изграждат в нова образователна среда. Ние не сме в края на пътя, за да отчитаме резултати какво сме постигнали, ние сега започваме, в началото сме, маркираме пътя, по който може да се стигне до обединяваме на различни науки с цел учениците да придобият такива компетентности, които ще им позволят да бъдат конкурентни".

Най-важното в образованието са хората, разясни проф. Георги Райновски, декан на Физическия факултет на Софийския университет.

"Заниманията с природни науки нито са трудни, нито нямат перспектива. Физическият факултет, малко е известно, по всички класации е класиран като най-престижното учебно заведение в България".

В ролята на експериментатор в Конференцията участва учителят Наско Стаменов, преподавател по химия.

"Модерните проблеми на науката не са единично научни проблеми".

В Работилницата за деца и ученици, която ще се проведе утре в училище "Цар Симеон Велики" се включва и Никола Каравасилев, учител по физика в София.

"Малките деца имат две торби - едната е пълна с ентусиазъм и любопитство, а другатата е с бъдещите им знания. Децата са привлечени най-много от експеримента в науката. Това ще е нашата роля с г-н Стаменов утре. Ще покажем забавни неща: как можем да си направим светеща вода, как можем да видим с очите си магнитното поле на някое магнитче".

Не само ученици от Видин ще участват в Младежката сесия на конференцията, каза Пенка Лазарова.

"Тя включва три компонента: конкурс за есе "Великите открития във физиката през ХХ век". Ще дойдат две деца от София и едно от Свищов, другите са от Видин. Такива са обстоятелствата".

Младежката сесия започва от 8,30 часа утре, като за любителите на физиката, които желаят да проследят представянето на младите учени, ще бъде публикуван линк на сайта на Съюза на физиците в България. 

Над 70 физици от страната пристигнаха за участие в конференцията. 

Председател на Националния организационен комитет е проф. Вили Лилков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50