Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълнения преди изпитите за 7 и 10 клас




На 16 юни ще се проведат изпитите от Национално външно оценяване български език и литература за учениците от 7 и за 10 клас,  а на 18 юни по математика за 7 и 10 клас - казва Галина Евденова, началник на РУО - Враца:

"..Броят на училищата, в които ще се явят учениците от 7 клас са 45, а за 10 клас - 35. Подготвени са за 7 клас 161 зали, за 10 клас 142 зали. Броят на учениците, които ще се явят по български и математика 7 клас за област Враца са 1388, 10 клас - 1258.

Началото на изпита по БЕЛ и математика за 7 клас е от 9,00 часа, а за 10 клас от 8,00 часа . Изискването е да се яват половин час преди изпита,  трябва да носят и да пишат с черен химикал, а за изпита по математика е необходимо да носят и чертожни уреди....Учениците трябва да носят и маски.."

В момента седмокласниците във видинското  ОУ "Иван Вазов" се подготвят усилено за предстоящото НВО по математика, те решават тестове, задачи и прилагат конструктивно мислене, което е необходимо в случая. В матурата се включва материал от последните три години - каза преподавателят по математика Силвия Андреева:


"Почти цялата година протече обучението онлайн. Децата работиха в платформи... Те се представиха много добре на пробните изпити... Решаваме много тестове.... Тази матура проверява знанията не само  в 7 клас, и в 5 и 6 клас... Този изпит проверява дали децата имат математическо, конструктивно мислене, да комбинират нещата ... Това е важно и в живота... Да видим как тези 5 теореми, които знаем, коя да приложим и как да ги свързваме..."


На 16 юни ще се проведе НВО по български език и литература за 7 клас, началният час е 9,00, форматът е известен, няма основания за притеснение  - каза преподавателят по български език и литература Нели Цакова:


"Първият модул предвижда текст с таблица или графика или два текста и въпроси за разбиране на текста, за извличане на информация от текста... В първия модул са комбинирани избираем и свободен отговор, това включва учебното съдържание по български от 5,6,7 клас. След това имат задачи с избираем отговор по литература и с кратък свободен отговор... И последната задача - създаване на кратък текст върху цитат от изучена творба от 5,6,7 клас... Форматът не би трябвало да затрудни учениците. Вторият модул е пресъздаване на непознат текст, преразказ с дидактическа задача... Времето е достатъчно- първият модул е 60 мин, вторият модул е 90 мин."
 

Положителната страна на ученето в електронна среда е, че учениците са имали възможност да правят много тестове, споделиха Яна Жекова, Кристина Северинова и Лилия Василева-  седмокласници от ОУ "Иван Вазов" Видин:


"Подготвяме се доста усърдно, решаваме много тестове и задачи, по български почти всичко разбираме... Доста усилено се подготвяме, учителите ни вярват и отделят от времето си, и ни учат на много неща, тестове, преразкази... Мисля, че съм уверена и по двата предмета... Аз всеки ден решавам тестове, макар да съм притеснена, уверена съм в своите знания... Каквото и да се падне, ще направя всичко.."

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25