Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силаги Тодоров: Традициите трябва да се спазват

Снимка: Радио Видин

В "Думата имат старейшините" ви срещаме със 68-годишният Силаги Тодоров. Той е родом от видинското село Кутово. От 3 години е в самодейният състав на местното читалище, но народните танци го съпътстват през целия му живот. Работил е над 20 години в завода за помпи във Видин и над 20 към общината. Запалва се по народните танци като ученик в гимназията.

"Завършил съм първо на село. Имаше училища по селата до осми клас. След това гимназия във Видин и дотук ученето. Беше много строго. Много се държеше, учителите бяха строги. Имахме уважение, респект, страх най- вече, че ако нещо се изложиш, бая ще патиш. Само при мисълта като кажат, че те водят до директора, и настръхваш до там. Сега вече не е така. И учителите вече не ги държат строго. При нас беше много строго. След това казарма. 22 години съм работил в завода за помпи. Бях началник склад. След това в община Видин бях оперативен дежурен по община 22 години. По време на трите години в гимназията имахме състав и съм играл към гимназията. После две години в казармата и там сформирахме състав, и там съм играл. Бил съм танцьор. След като се уволних, бях 10 години към Профсъюзния дом тогава. Ама имаше състави - Профсъюзния дом, Ансамбъла беше към общината, имаше Димово, имаше ТИХ-а и бяхме конкурентни. Тогава имаше голяма конкуренция."

Работата в завода за помпи е била тежка и отговорна, сподели още Силаги Тодоров.

"Защото това беше основен склад на завода за помпи. Отговарях за над 2000 вида партиди, но живота беше много по-спокоен. Хората си правеха майтапи навсякъде. Беше весело, свободно. Сега не смееш да си направиш майтап с някой. Ще ти скочи на главата веднага. След това в Общината - оперативен дежурен по Община. Отговаряхме да има ток, вода, комуникации навсякъде. Поддържахме цялата област Видин. Бяха 10 общини и поддържахме връзки с тях. Зимно време пътищата трябва да са проходими. Поддържахме връзка с Пътното, с Енергото, ВиК. Сработвахме и имахме език - тръгваш с майтап и върви. Особено зимно време техниката тръгнала в едната посока, блокирал пътя на друга посока. С лошо не може. Трябваше с добро навсякъде. Много народ имаше преди. От начало като се ожених 6 години живяхме на село и там се почваше с януари месец - Йордановден, февруари - Трифон Зарезан, март - пролетта. 4 групи бяха. Надпревари, кой пръв ще хване салона и се редяхме четирите недели. Като тръгне от януари до март всяка неделя имаше веселба. Е, сега няма. Няма хора."   

Ето какво пожела на слушателите на Радио Видин Силаги Тодоров.

"Най-вече да са живи и здрави и да не изневеряват на традициите. Традициите трябва да се спазват, защото нашите хора са хубави, интересни. Нашите хора́ са автентични. Характерни за нашият край и никъде другаде не се играят. Носиите ни са уникални, така че трябва да имат желание и да спазват традициите."

Припомняме, че преди два месеца ви разказахме за знамето, което направи за самодейците към читалището в село Кутово Силаги Тодоров. Освен това, всяка година прави календари с колажи от изяви за самодейците и те го определят като талисмана на състава. 

Повече за живота на Силаги Тодоров чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10