Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Стратегията на Европа за използването на водорода

Снимка: Радио ВИДИН

За да съумее Европейският съюз да намали нетните си емисии до нула и да допринесе за по- чиста планета, ще е нужна цялостна промяна на енергийния микс в Европа. Съгласно Европейския зелен пакт преходът ще трябва да бъде комбиниран с осигуряването на чиста, достъпна и сигурна енергия за предприятията и потребителите. Европейската комисия предлага стратегия за използването на водорода за постигането на климатично неутрална Европа. Целта е да се засили производството на водород от чисти източници и той да се утвърди като ключов елемент в енергийната система до 2050 г. 

"Никога досега Европа не е имала такава проява на интерес към водорода, на каквато сме свидетели днес. Водородът е важно липсващо парче от пъзела, което ще ни помогне да постигнем по- голяма степен на декарбонизация при по- ниски разходи за хората", заяви Кадри Симсон- еврокомисар по въпросите на енергетиката.

Депутатите призовават Европейската комисия и страните в ЕС да предложат стимули за производството и потреблението на водород от възобновяеми източници. 

"Чистият водород е един от водещите приоритети в нашия енергиен преход. Ще инвестираме много средства, за да стане чистият водород част от нашия енергиен микс в бъдеще. Той има огромен потенциал. Европа е начело на тази инициатива и ако инвестираме добре средствата и обединим всички усилия на европейско равнище, ще останем световни лидери", каза Франс Тимерманс - зам. председател на ЕК.

Съществуват различни начини на добиване на водород, които водят до емитирането на различно количество парникови газове. Чистият водород, наричан още възобновяем или "зелен" водород, се произвежда чрез електролиза - провеждане на електрически ток във вода. Електричеството, което се използва, следва да бъде от възобновяеми източници. При този процес не се емитират парникови газове.

"Дълги години се залагаше на т.нар. алтернативни източници на енергия, които са вятъра и слънцето. Те са 99%, заедно с биогоривата, от възобновяемата енергия, която спада и към по-чистата енергия. Само че вие не може със слънчева енергия или ветрова енергия да добивате стомана, вие не може да правите цимент. Там ви трябва огромно количество енергия и то съсредоточена в определен пункт. Там трябват хиляди мегавати, за да може този процес да е денонощен. Хубавият момент е, че водородът е и перфектното гориво, което развива много висока температура и може да бъде използвано в тежката промишленост. Там, където ви трябва много енергия и там, където ви трябва непрекъснато много енергия. Това може да го осигурят само въглищните централи засега и атомните централи. Водородът става перфектното гориво в бъдещите въглищни централи, които би трябвало след време да минат на водород. Този водород е навсякъде около нас и е в изобилно количество, но тай като водородът е страшно химически активен, той просто е един хищник в областта на химията, той се свързва бързо с кислорода и дава вода. Но за да разбиете, да направите електролиза на водата, ви трябва колосално количество енергия и тогава получавате кислород и водород. Кислородът си отива за дишането, за растенията, подпомага нормалната атмосфера, а водородът го използвате за гориво, което пак става на вода и после пак го разбиваме, в кавички както казват моите студенти на водород и кислород. За това разлагане на водата ви трябва енергия. Е, точно тази енергия на вятъра и на слънцето може да бъде използвана. Строят се големи съоръжения за използването на ветрогенератори и соларни паркове, които черпят голямо количество енергия, която е зелена енергия и тази енергия се използва за производството на водород от вода и отделянето на кислород", каза професор Георги Рачев, който се занимава с въпросите на климата и отражението му върху здравето на човека и икономиката.

Предизвикателствата са свързани с намаляване на разходите за производство, увеличаване на мащаба на производството, развитие на нужната инфраструктура и гарантиране на безопасността на използване. От друга страна, водородът може да улесни развитието на транспортен сектор, отопление и индустриално производство без емисии, както и дългосрочно съхраняване на енергия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00