Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Това, което съм постигнал, съм го постигнал сам, нищо не е било даром

Станислав Почекански: Музиката за мен е всичко

Винаги съм обичал това, което правя и това е било основната двигателна сила

Снимка: Радио Видин
Океан от музика. Това е животът на известният български цугтромбонист Станислав Почекански, който е и председател на Съюза на музикалните и танцови дейци. В този океан ще се потопим днес в предаването "Калейдоскоп". Музикантът е роден в София, но родът му по майчина линия е от Кула. Ваканциите си като дете прекарва най-вече във Видин. От малък свири на цигулка, а по-късно и на цугтромбон. Учи в Средното музикално училище "Любомир Пипков" и завършва средното си образование с пълно отличие и медал на Министерството на просветата на България.

Успоредно с кандидатстването си в консерваторията, кандидатства и право  в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Приет е и в двете учебни заведения, в избора му надделява музиката. През 1993 г. с пълно отличие се дипломира в класа по цугтромбон на проф. д-р Димитър Момчилов, в Държавната музикална академия "Панчо Владигеров". Не забравя и правото. Успява да реализира мечтата си като завършва второ висше образование в  Юридическия факултет на Софийския университет специалност "Право", с три специализации и придобита юридическа правоспособност.

Станислав Почекански работи 14 години  като солист-водач в националната опера. От 1993 г. е преподавател по цугтромбон и камерна музика в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София, а от 1994 г. - асистент в катедра "Медни духови и ударни инструменти" в Инструменталния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Негови ученици и студенти са награждавани многократно на престижни национални и международни конкурси. Самият той е лауреат на Четвъртия национален конкурс за камерна музика "Златната Диана" - Ямбол, 1986 г. и един от създателите на камерен ансамбъл "Академик брас". Носител е на Наградата за високи педагогически постижения от Международния конкурс за изпълнение на немска и австрийска музика “M.A.G.I.C.” - Бургас, 2001 г., 2007 г., 2013 г., 2015 г. и от Националния конкурс за инструменталисти и певци "Светослав Обретенов" - Провадия, 2014 г. През 2014 г. е председател на журито на Петия международен конкурс за камерна музика в Кавадарци, Македония. В същия конкурс през ноември 2018 г. неговите ученици печелят най-високото отличие Gran Prix. Визитката му се допълва от членство в International Trombone Association и в Historic Brass Society в Ню Йорк, САЩ. 


ДЕТСТВОТО
 "По майчина линия моят род е от Кула, но майка ми и нейният род са се преместили след войната във Видин... Всеки път с вълнение си идвам във Видин, защото тук съм израснал в летата, когато бях дете. Това са най-чистите и най-светлите години, които съм имал. Спомням си, че духовият оркестър и тогава свиреше пред Художествената галерия. Във втори клас започнах да свиря на цигулка и то не на коя да е, а на цигулката на баба ми... Тази цигулка беше някаква светиня в къщата на баба. И така започнах, първо в София, в Централния дом на народната армия. Свирих няколко години на цигулка, но този висок регистър не е най-любимото ми. Един ден видях по телевизията, вероятно е било джаз група, и казах :"Искам да свиря на  ей това! Харесва ми тембъра", а това беше цугтромбона и до ден днешен съм пленен... Той е най-близък до човешкия глас, същевременно може да пресъздава състояния, които дори гласът не може да пресъздаде. Не съм бил кротко дете, имали сме и своите щури моменти.."

ПРАВОТО
"Винаги ме питат как тази специалност кореспондира с музиката, аз винаги казвам - има изключителни музиканти, които са били юристи, за пример винаги давам колосът Борис Христов. Той обаче първо е бил юрист, съдия и след това откриват неговия талант в класическото пеене.
В музикалната академия имах щастието да се уча от проф. Александър Танев,  също юрист и превъзходен музикант. "

МУЗИКАТА
"Имах желание да се развивам като симфоничен оркестрант, започнах трудовата си дейност като оркестрант от Академичния симфоничен оркестър в Академията. Имаше много конкурси за националната опера, за филхармонията. Но един конкурс в тази 1993 година изключително много ме впечатли, аз наред с оркестрантската дейност, исках да се развивам и като педагог. Това беше конкурс за мястото на преподавател, на моя покоен вече преподавател Павел Яковчев, в музикалното училище. Кандидатствах и ме приеха, бях много млад, на 25 години. Това, което музиката ми е дала - моята ценностна система, а ми е взела свободното време, то липсва, просто го няма."  


ПЕДАГОГИЧЕСКА ДЕЙНОСТ
"Винаги съм обичал това, което правя и това е било основната двигателна сила.  С любов и изключителна отговорност съм подхождал в работата си с младите. Това е нашето бъдеще! Това оставяме след нас. Смятам, че не съм строг преподавател, моите ученици, смятат, че съм строг. Винаги, когато някой по прекрасен начин си е свършил работата, не се скъпя на похвали... Когато убедиш тези млади хора, че упоритият труд е задължителен в тяхното музикално развитие, те свикват с това. Не трябва да забравяме, че музиката  и изпълнителското изкуство е преди всичко и дисциплина."

Целият разговор със Станислав Почекански може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50