Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следи от четири епохи разкриха край село Дърманци

Снимка: РИМ Враца

Останки от 4 епохи са разкрити при спасителни археологически проучвания край мездренското село Дърманци. Разкопките се намират по трасето на скоростния път Е-79 в отсечката Мездра - Ботевград, който се изгражда в момента. За да бъде извлечена цялата информация за археологията, паралелно със спасяването на движимите културни ценности, районът е заснет и триизмерно, каза за Радио ВИДИН ръководителят на разкопките археолог Георги Ганецовски, директор на Регионален исторически музей Враца.


"Вече сме освободили два от участъците, тъй като обекта е с голяма дължина- повече от 700 метра. И за мое съжаление, разкритите структури там ще бъдат налазени от строителната техника, такава е процедурата. Нашата работа е да извлечем цялата информация за археологията в тези сектори, движимите културни ценности. Паралелно с това сме извършили така модерната фотограметрия, която позволява всичко да бъде триизмерно заснето. Така че, каквото и да се случи с намерените структури, унищожени или не, те са документирани със съвременна методика. Епохите са четири. Няколко вкопани структури от периода на ранния неолит. Нещо, което мен много ме зарадва, защото 20-годишни мои търсения, издирвания в района на община Мездра, в търсене на останки на от новокаменната епоха нямах успех. Ето, че при тези спасителни проучвания действително намерихме вкопани структури, подобни на тези, които се откриват в Оходен от периода на ранната новокаменна епоха със съответни инвентар към тях... Другият период е от ранножелязната епоха, това е VI, V век преди Христа. Намерихме ями- обредни, от раннотракийско време, които са използвани със задължително запален огън... съдейки по разрушените опарени мазилки. С подобни ями намираме един много точен паралел съвсем близо до обекта, това е на Калето в Мездра."


На археологическия обект край Дърманци освен от ранен неолит и ранно-желязната епоха са открити следи от ранновизантийската епоха и от късното българско Средновековие, разкри Георги Ганецовски.


"Следващият период е от ранновизантийската епоха V, VI век след Христа. Тук попадаме на тип селски постройки, със съответния инвентар и със съответни отоплителни съоръжения- също неоткривани подобни структури в тези географски ширини, в този район. И най-голямо място заема структурите от късното българско Средновековие, това е XIV, XV век. Намираме както ями с различно предназначение, така и останки от жилищни постройки. Много интересни са отоплителните им съоръжения. Намерихме запазени пещи, с различни функции и предназначение. Лично на мен ми допадна една, която определено е била за печене на хляб, съдейки по нейната форма и височина на купола. Ако успеем да я опаковаме и да я вдигнем, това би било действително постижение... Понастоящем, тъй като разкопките продължават, в последния сектор попадаме на много странни каменни кръгове с диаметър около 4 м., чието предназначение все още не ни е ясно. Защото говорим за  XIV, XV век, късно българско Средновековие. Попадаме на някакви странни структури, които поне на пръв поглед за момента нямат общо с християнството. Така че, разкопките продължават, имаме още около 2 седмици."


Експедицията на спасителните проучвания е мащабна, заместник- ръководител на обекта е археологът д-р Вивиан Митева. Работи се без почивен ден, когато времето позволява, за да може да бъдат спазени сроковете и разкопките да приключат до края на юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30