"Всяка година от 2010 г. насам, точно на Еньовден, се провеждаха здравни беседи, които здравни беседи бяха за пациентите. Тази година обаче, тъй като Еньовден е ден не само на билките, Еньовден е ден и на фармацията и аз реших тази година да поговорим как може да подобрим здравната култура, не само на врачанина, а и на нашият съгражданин, сиреч човека от Северозапада. Тъй като здравната култура по-принцип в национален и в северозападен аспект не е проявена така, както трябва да бъде. Просто едни елементарни същевременно познания фармацевтични могат да станат много актуални и терапевтични и същевременно профилактични във връзка с този сезон. Един най-незначителен симптом да не го пренебрегва, а да обърне внимание диагностично, терапевтично, а ако е необходимо и профилактично, ние можем да помогнем на човека от Северозапада..."
Здравната беседа започва днес (24.06.) от 16 часа в Етнографско-възрожденски комплекс "Свети Софроний Врачански" към Регионалния исторически музей - Враца. Фармацията тръгва от билките и именно това е общото между тях, споделя още Иван Узунов по повод денят, в който отбелязваме празника на билките и Денят на фармацевта:
"Билките всъщност, когато фармация е нямало, но са се използвали билките, те са се използвали и за терапия. Не случайно, на най-различни растения са фактически дори, когато е имало гнойно огнище и навремето се е използвал живовляка. Фармацията тръгва де факто от билките и между другото тенденцията е не случайно сега към насочване повече към лечение с екстракти от билки. И да не забравим и за жълтия кантарион. Преди години се изкореняваше, защото жълтият кантарион действа освен антидепресивно, освен за балсам за лечение на стомаха, той и стимулира и по-леки форми за стимулиране на нарушена еректилна функция. Билките имат значение, преди всичко при много много състояния. Но не можем да кажем, че едно остро състояние ние ще го лекуваме с билки. Не можем да кажем, че примерно една шизофрения ще я лекуваме с билки. Но можем да кажем, че при едно хронично белодробно страдание билките имат помощно действие. Можем да кажем, че билките са помощни лекарства и при лечение на някои по-леки форми на стомашно чревни заболявания. Можем да кажем, че билките имат много голямо стабилизиращо влияние при някои хронично бъбречни инфекции. Но, че билките са панацея - не. Но, че билките комбинирани с медикаментозна терапия, много често водят до един оптимален терапевтичен ефект. Билките имат и превантивна роля."
Как предпочитат да се лекуват видинчани с традиционни лекарства или билки? Отговорите потърсихме в анкета:
"Аз съм повече за традиционните, защото имам много заболявания... Някой път с тези лекарства и билки са противопоказни за някои и не може да пият и едното и другото. Аз съм повече за билките. Не знам така съм предпочела, вярвам, че могат да ми помогнат билките, отколкото лекарствата, но ако не помогнат билките, тогава вече минаваме към нещо по-. Е, дивият кестен с ракия, като се сложи, стои там известно време и после може да се използва за лечение на ставни заболявания. Дори и други болки да имаш освобождава. Жълтия кантарион също, на чай да се вари и с олио цвета да се натопи, след това пак за разни такива болки, дори за болки помага... Не съм много наясно с билките да ви кажа. Обикновено, традиционни лекарства, защото това изписват лекарите... Предпочитам билките, защото е природен продукт, няма химия. В момента се сещам за риган, който съм го ползвала за кашлица на децата, като сироп. При лека настинка, кашлица, хрема спокойно може да се мине с народна медицина. Ако нещата чак се задълбочат, тогава може да се потърси лекарска помощ и съответно химията..."
И все пак при здравословен проблем първо се обърнете към лекар, преди да започне каквито и да е терапии с билки или лекарства.
„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..
В Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..
Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..
България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..
"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност - Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..
Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..
С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..