"Всяка година от 2010 г. насам, точно на Еньовден, се провеждаха здравни беседи, които здравни беседи бяха за пациентите. Тази година обаче, тъй като Еньовден е ден не само на билките, Еньовден е ден и на фармацията и аз реших тази година да поговорим как може да подобрим здравната култура, не само на врачанина, а и на нашият съгражданин, сиреч човека от Северозапада. Тъй като здравната култура по-принцип в национален и в северозападен аспект не е проявена така, както трябва да бъде. Просто едни елементарни същевременно познания фармацевтични могат да станат много актуални и терапевтични и същевременно профилактични във връзка с този сезон. Един най-незначителен симптом да не го пренебрегва, а да обърне внимание диагностично, терапевтично, а ако е необходимо и профилактично, ние можем да помогнем на човека от Северозапада..."
Здравната беседа започва днес (24.06.) от 16 часа в Етнографско-възрожденски комплекс "Свети Софроний Врачански" към Регионалния исторически музей - Враца. Фармацията тръгва от билките и именно това е общото между тях, споделя още Иван Узунов по повод денят, в който отбелязваме празника на билките и Денят на фармацевта:
"Билките всъщност, когато фармация е нямало, но са се използвали билките, те са се използвали и за терапия. Не случайно, на най-различни растения са фактически дори, когато е имало гнойно огнище и навремето се е използвал живовляка. Фармацията тръгва де факто от билките и между другото тенденцията е не случайно сега към насочване повече към лечение с екстракти от билки. И да не забравим и за жълтия кантарион. Преди години се изкореняваше, защото жълтият кантарион действа освен антидепресивно, освен за балсам за лечение на стомаха, той и стимулира и по-леки форми за стимулиране на нарушена еректилна функция. Билките имат значение, преди всичко при много много състояния. Но не можем да кажем, че едно остро състояние ние ще го лекуваме с билки. Не можем да кажем, че примерно една шизофрения ще я лекуваме с билки. Но можем да кажем, че при едно хронично белодробно страдание билките имат помощно действие. Можем да кажем, че билките са помощни лекарства и при лечение на някои по-леки форми на стомашно чревни заболявания. Можем да кажем, че билките имат много голямо стабилизиращо влияние при някои хронично бъбречни инфекции. Но, че билките са панацея - не. Но, че билките комбинирани с медикаментозна терапия, много често водят до един оптимален терапевтичен ефект. Билките имат и превантивна роля."
Как предпочитат да се лекуват видинчани с традиционни лекарства или билки? Отговорите потърсихме в анкета:
"Аз съм повече за традиционните, защото имам много заболявания... Някой път с тези лекарства и билки са противопоказни за някои и не може да пият и едното и другото. Аз съм повече за билките. Не знам така съм предпочела, вярвам, че могат да ми помогнат билките, отколкото лекарствата, но ако не помогнат билките, тогава вече минаваме към нещо по-. Е, дивият кестен с ракия, като се сложи, стои там известно време и после може да се използва за лечение на ставни заболявания. Дори и други болки да имаш освобождава. Жълтия кантарион също, на чай да се вари и с олио цвета да се натопи, след това пак за разни такива болки, дори за болки помага... Не съм много наясно с билките да ви кажа. Обикновено, традиционни лекарства, защото това изписват лекарите... Предпочитам билките, защото е природен продукт, няма химия. В момента се сещам за риган, който съм го ползвала за кашлица на децата, като сироп. При лека настинка, кашлица, хрема спокойно може да се мине с народна медицина. Ако нещата чак се задълбочат, тогава може да се потърси лекарска помощ и съответно химията..."
И все пак при здравословен проблем първо се обърнете към лекар, преди да започне каквито и да е терапии с билки или лекарства.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..