Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване: Българите ще похарчат над 70% от месечният си доход за лятната почивка

| обновено на 05.07.21 в 15:23
Автор:
Снимка: Радио Варна

Българите, румънците и латвийците ще харчат най-много това лято. Това показва официално проучване за потребителските разходи и нагласи на финансова институция, направено сред 12 държави от цял свят, в което са участвали почти 10 хиляди димакинства. Според него българите са склонни да похарчат 74% от месечните си доходи за почивка това лято, като това ни отрежда първо място в класацията. След нас са Румъния и Латвия, съответно със 58 и 53 процента, а най-малко пари ще похарчат хората от Швеция и Дания, които са последни в класацията, съответно с 33 и 32 процента. 

Къде и как почиват хората от Северозапада, това попитахме Красимира Асенова, собственик на туристическа агенция, която оперира в областите Враца, Монтана и Видин:

"На този етап, нали, като вземем предвид, положението, в което сме, от втора година започнали - предпочитат родното черноморие, българското. Или пък само с такива клиенти се сблъсквам в последно време, може би, поради рекламите, които правим за нашето родно черноморие. Миналата година го правихме, много доволни клиентите бяха, дори казаха, че в никакъв случай няма да пътуват 15-20 часа до Турско, Гръцко и така нататък морета. Партньорите, с които работя са ми отпреди 20 години, вече много добре са се утвърдили на пазара - това са едни големи вериги, да не ги рекламирам - като обслужването е на ниво, досега са работили с немски туристи, немски и западен контингент най-вече. От миналата година възобнових нещата, в смисъл, не бяхме работили десетина години, защото бяхме в Гърция, разбира се - Турция, Гърция, Албания. Тази година, миналата нали, започнахме. Много са доволни - настаняванията са според бюджета, разбира се. Като започнем от южната част - това са Несебър, Поморие, Слънчев бряг и до Златни пясъци. Имаме за всякакви бюджети, с две думи, за  3-звездни, за 4- звездни, за 5-звездни. Предлагаме доста хотели, които са на този етап работещи, обслужване и качество на ниво, морето си е хубаво... Специално за нашето черноморие All Inclusive е предпочитан, защото цените извън комплексите са малко по-високи".

Попитахме видинчани каква част от месечния си бюджет биха отделили за лятната си почивка и къде предпочитат да почиват:

"30 процента, да речем. В България... Може и 100, зависи къде отиваме и да ни харесва. Тази година, специално, в България ще почиваме, но по принцип и в чужбина ходим... В проценти 10 до 15, може би... 50 процента, то иначе няма как. В чужбина, разбира се". 

Обръща се спадът в планираните разходи, наблюдаван миналата година - 48% от хората планират да похарчат същото като миналата година, докато 14% обмислят да харчат повече от миналото лято, показва още проучването. Средните планирани разходи са се увеличили - миналата година са били 802 евро, а тази ще бъдат 958 евро.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05