Ученици от ППМГ "Екзарх Антим Първи" Видин започват изрисуването на училищния СТЕМ кабинет и коридора, който води към него. Идеята е на учители и ученици, които се занимават с математическа лингвистика и които искат да освежат тези помещения и да ги направят по-привлекателни - разказва Десислава Цанкова от 11. клас, която се занимава с рисуване:
"Ние се нагърбихме с тежката, но приятна задача да измислим как да го освежим, обсъждаме с нашите ръководители какво бихме могли да нарисуваме и да напишем по стените, така че да е приветливо мястото и да създава съответната атмосфера. Като сме си подготвили съответните идеи за всяка област от СТЕМ, имаме проект, който е свързан с нашата страст - лингвистиката... Идеята беше колективна."
Идеята за изрисуване на коридора и вплитане на елементи и символи от лингвистиката е на Ивайло Андреев:
"Идеята се породи от това, че в СТЕМ - центъра можем да сложим нещо, което е свързано с лингвистика, а лингвистиката е пряко свързана с хората, с тяхната култура, тяхната държава и с техния език най-вече. Първо, идеята ми дойде да изрисувам границата на държавата, вътре в нея да нарисувам знамето ѝ, което да репрезентира самата държава, и да има надписи на самия език... Смятаме да има различни езици, не само от Европа, а и от Азия, Африка и други, за да покажем различието на света... В кабинета по роботика имаме идея да изрисуваме неговите функции, по другите предмети - математически символи, химически символи, реакция по физика, съединение по химия и др., защото те са обвързани всъщност."
Единайсетокласникът Петър Петков е част от екипа, който проектира и ще изпълнява рисунките в гимназията, той също рисува добре:
"Ще участвам в техническата част... Има и нещо като кът за отдих, ще го обогатим с някой пейзаж... В остатъка от свободното място ще допълним с някои тип лога - картинки, за да се покаже атмосферата на цялостната дейност... Има желаещи да се включат към нашия екип... Всички работим върху това и смятаме да го направим с една обща идея, с която всеки се е съгласил и да го осъществим качествено."
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..