Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботанически тур във Врачанския Балкан

Снимка: Радио ВИДИН

(Етно) ботанически тур до водопад "Боров камък" организира днес Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Събитието е част от Фестивала на приключенията във Врачански Балкан, който се провежда от 1 до 4 юли. 

"В рамките на този фестивал ще бъдат организирани доста инициативи - планински преходи, еко образователни игри, доста почитатели на адреналина ще могат да се запознаят с различни видове спорт. Имаме доста богата програма и за всеки по нещо", каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на парка.

Началото на (Етно) ботаническия тур е в края на село Згориград в 10:30 часа. Първата част на маршрута представлява изкачване по долината на река Лева към водопад "Боров камък". Групата ще се движи по най-популярната еко пътека в Природен парк "Врачански Балкан". След кратка почивка на поляната над водопада връщането е по алтернативен маршрут. Почти целият преход е в букова гора.

"Решихме освен разходката до "Боров камък" да запознаем посетителите малко повече с растенията, които могат да видят по пътя и малко за историята на тези растения от гледна точка на това за какво се употребяват, с какво са били популярни, с какво се бъркат."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Децата от Ослен Криводол учиха за глаголицата

С тема за първата българска азбука – глаголицата , започна августовската програма на лятната детска школа в мездренското село Ослен Криводол. Децата научиха кой създава глаголицата и какъв смисъл се крие в нейните знаци. Те сами изписваха буквите, съставяха думи като "вяра", "любов", "милосърдие", а най-напредналите написаха и „Аз съм българче“..

публикувано на 01.08.25 в 16:17
Към връх Миджур

Видинчани отново ще покорят връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Организаторите и участниците се надяват на добро време, обясни председателят на дружеството д-р Борислав Милчев .  "Ще качим Миджур, както всяка година. Традиционният маршрут - през Козя гърбина, който е добро спортно постижение,..

публикувано на 01.08.25 в 15:47

Видин се подготвя за традиционния панаир

Започна подготовката за провеждането на трaдициониня Видински панаир . В момента на територията на бившето военно поделение, където се провежда ежегодното събитие, се извършва почистване, обясни зам.-кметът по строителството Румен Лилов .  "Започнали сме с косене, кастрене на дървета, рязане на самоизрасли дървета, почистване на строителни..

публикувано на 01.08.25 в 15:34

Приключи ремонтът в крепостта "Баба Вида" във Видин

Завърши аварийното укрепване на западния бастион на крепостта "Баба Вида" във Видин. Община Видин е отправила искане до Министерството на културата за приемателна комисия, както и за допълнителни средства за заплащане на дейности, появили се в процеса на изпълнение, обясни зам.-кметът по строителството Румен Лилов . "От трите страни на кулата..

публикувано на 01.08.25 в 15:02

„Зелен август“ кани децата във Враца на пътешествие в дивата природа

В разгара на лятото Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца и Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ канят всички малки откриватели на пътешествие в дивата природа , съобщават от културния институт. Съвместната инициатива „Зелен август“ ще предложи на децата четири вдъхновяващи срещи със загадъчни животни, обитаващи Природен парк..

публикувано на 01.08.25 в 14:00

Остава месец до крайния срок за участие в биенале „Тенец“ - Монтана

За първи път Националната изложба биенале „Тенец“ , организирана от Община Монтана, се провежда на два етапа. Съгласно променения регламент за участие в първия етап на конкурса всеки художник изпраща качествена дигитална снимка на творбата на имейла на конкурса - biennale.tenets.montana@gmail.com. Крайният срок е 1 септември 2025 г., съобщават от..

публикувано на 01.08.25 в 13:00

Тежък инцидент блокира движението между Мездра и Ботевград

Тежка катастрофа между камион и лек автомобил затвори временно движението по международния път между Видин и София в отсечката между Мездра и Ботевград. Според информация от Агенция „Пътна инфраструктура", пътният инцидент е станал тази сутрин, към 10 часа. Сблъсъкът е станал в района на местността Копяновец, където скоростният път от 4-лентов с по..

публикувано на 01.08.25 в 12:00