Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Главановци - сгушено в зеленина и пазещо спомени за майстори килимари и многоброен добитък

17
Снимка: Радио Видин

Селото ни е много малко, обяснява кметският наместник Цветанка Маркова. Тя е на този пост от 2010 година и добре познава живота в селото и причините за западането му:

"Имало е период, когато сме били до 800 човека, но сеgа сме едва 50. Един по един си отиват, почти никой не идва, няма работа, няма работни места. От година на година селото обезлюдява и все по-малко оставаме. Улиците са пусти, но това през последните дни е и заради горещината. Иначе летните месеци идват внуците и е пълно с деца. Направихме детска площадка, за да могат да се събират. Направихме и пенсионерски клуб. Откакто е Нина Петкова общински кмет, доста неща се направиха по селата. Гробищният парк не беше заграден, оправихме го. Направихме ремонт и на църквата, като издействахме помощ и от Дирекция "Вероизповедания" към Министерски съвет. Подменихме и част от ВиК инсталацията. Имаме и три чешми, които са с постоянно течаща вода на улиците- направи се ремонт и на тях, сега постоянно имаме студена планинска вода. Асфалтираха се и две улици... Проблем имаме с тока - постоянно спира, пускат го, пак спира. Преди няколко дни пък гръмотевица изгори моя компютър и в 4 къщи телевизорите. Но това не зависи от никой, то си е природно бедствие. Лошото е, че тук никой не е застраховал уредите си. Повечето хора при нас са възрастни и се надяват тези проблеми да ги отминат. Интересното пък е, че са все вдовици - нямаме нито един вдовец... Имаме патронаж и който желае получава безплатно или срещу заплащане храна. 50 лева струва на месец, Общината доплаща разликата, което е около 2 лева на ден, но и това е добре за възрастните хора в селото. За дървата за огрев също имаме голяма помощ от Общината. Желаещите, които живеят тук постоянно, могат да си купят 5 кубика дърва на цена по 45 лева. Това е добра цена в сравнение с тази, на която се предлагат дървата в други населени места. Например 100 лева за кубик дърва стига в Монтана... В селото имахме и  по-млади жители, но те заминаха на работа в чужбина. Най-много са в Англия, в Германия също...
Селото обезлюдява и това е жалко, тъжно, трагично, просто нямам думи, с които да изкажа чувствата си, но тук няма поминък. Преди демокрацията,
тук хората са се издържали с килимарство. Във всяка къща е имало стан, тъкали са, предавали са килимите, но вече от десетина години занаятът замря. Останаха само възрастните, които вече не могат, а младите така и не усвоиха този занаят... Както казах, няма поминък. Навремето тук във всяка къща се гледаха кози, овце, магарета, дори крави. Стопанство също имаше, а и хората бяха по-задружни. Името Главановци идва от многобройните стада с глави добитък, а днес са останали само котките и по някое куче... Двама души от селото се разболяха от коронавирус. Имахме такива от чужбина, които се завърнаха и бяха под карантина. Но проблемът е, че и при нас хората не желаят да се ваксинират. Може би 10-12 човека да са ваксинирани. Наскоро пак обикалях и ги убеждавах, но успях само с 6 човека. Не желаят. Просто не вярват. Може би защото при нас не е имало тежък случай..."   


Целите интервюта с кметския наместник Цветанка Маркова, Ивана Василева, бивш ръководител на колектив от тъкачки на килими и други жители на селото - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32