Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Главановци - сгушено в зеленина и пазещо спомени за майстори килимари и многоброен добитък

17
Снимка: Радио Видин

Селото ни е много малко, обяснява кметският наместник Цветанка Маркова. Тя е на този пост от 2010 година и добре познава живота в селото и причините за западането му:

"Имало е период, когато сме били до 800 човека, но сеgа сме едва 50. Един по един си отиват, почти никой не идва, няма работа, няма работни места. От година на година селото обезлюдява и все по-малко оставаме. Улиците са пусти, но това през последните дни е и заради горещината. Иначе летните месеци идват внуците и е пълно с деца. Направихме детска площадка, за да могат да се събират. Направихме и пенсионерски клуб. Откакто е Нина Петкова общински кмет, доста неща се направиха по селата. Гробищният парк не беше заграден, оправихме го. Направихме ремонт и на църквата, като издействахме помощ и от Дирекция "Вероизповедания" към Министерски съвет. Подменихме и част от ВиК инсталацията. Имаме и три чешми, които са с постоянно течаща вода на улиците- направи се ремонт и на тях, сега постоянно имаме студена планинска вода. Асфалтираха се и две улици... Проблем имаме с тока - постоянно спира, пускат го, пак спира. Преди няколко дни пък гръмотевица изгори моя компютър и в 4 къщи телевизорите. Но това не зависи от никой, то си е природно бедствие. Лошото е, че тук никой не е застраховал уредите си. Повечето хора при нас са възрастни и се надяват тези проблеми да ги отминат. Интересното пък е, че са все вдовици - нямаме нито един вдовец... Имаме патронаж и който желае получава безплатно или срещу заплащане храна. 50 лева струва на месец, Общината доплаща разликата, което е около 2 лева на ден, но и това е добре за възрастните хора в селото. За дървата за огрев също имаме голяма помощ от Общината. Желаещите, които живеят тук постоянно, могат да си купят 5 кубика дърва на цена по 45 лева. Това е добра цена в сравнение с тази, на която се предлагат дървата в други населени места. Например 100 лева за кубик дърва стига в Монтана... В селото имахме и  по-млади жители, но те заминаха на работа в чужбина. Най-много са в Англия, в Германия също...
Селото обезлюдява и това е жалко, тъжно, трагично, просто нямам думи, с които да изкажа чувствата си, но тук няма поминък. Преди демокрацията,
тук хората са се издържали с килимарство. Във всяка къща е имало стан, тъкали са, предавали са килимите, но вече от десетина години занаятът замря. Останаха само възрастните, които вече не могат, а младите така и не усвоиха този занаят... Както казах, няма поминък. Навремето тук във всяка къща се гледаха кози, овце, магарета, дори крави. Стопанство също имаше, а и хората бяха по-задружни. Името Главановци идва от многобройните стада с глави добитък, а днес са останали само котките и по някое куче... Двама души от селото се разболяха от коронавирус. Имахме такива от чужбина, които се завърнаха и бяха под карантина. Но проблемът е, че и при нас хората не желаят да се ваксинират. Може би 10-12 човека да са ваксинирани. Наскоро пак обикалях и ги убеждавах, но успях само с 6 човека. Не желаят. Просто не вярват. Може би защото при нас не е имало тежък случай..."   


Целите интервюта с кметския наместник Цветанка Маркова, Ивана Василева, бивш ръководител на колектив от тъкачки на килими и други жители на селото - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09