Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старинната църква "Св. Георги" е сред забележителностите на Лютиброд

Построяването на църквата „Свети Георги” край село Лютиброд се отнася към периода ХV - ХVI век. Претърпяла е доста частични разрушения и поправки. През 1927 г. е обявена за народна старина, а през 1965 г.- за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение. 

Църквата е с правоъгълен план (11,30 х 9,15 м.), с три полукръгли апсиди, без притвор. Вътрешността на църквата е била разчленена на три, с две двойки четвъртити стълбове и прехвърлени над тях арки. Трите кораба са били засводени и поставени под общ двускатен покрив, като средният бил с полуцилиндричен свод, а страничните с четвъртцилиндрични. 

Черквата в Лютиброд, която е по план кръстокуполна сграда, е оформена като базилика, която много наподобава на църквата „Св. Йоан Кръстител“ в Несебър, както и на други църкви от тази епоха, представляващи едно географско звено между източните и западните паметници от този вид. 

Градежът на черквата е изцяло от камък споен с хоросан, като сводовете и апсидите ѝ са построени с бигор. Вътре църквата е била богато изписана, като днес личат само отделни фрагменти в два пласта, горният е датиран от XIV в. 

Небрежния градеж на църквата (неуспоредно оразмеряване на корабите и на правоъгълника на наоса), говори че паметникът е бил изграден набързо, в един неспокоен политически момент, което неминуемо се е отразило на неговия план и архитектура. 

Във вътрешността на църквата са открити 5 средновековни гроба с накити. Предполага се, че гробовете са на ктитори, близки до феодалния владетел на Средновековната крепост Коритен град, от която е част и тази каменна църква.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Белоградчик отбелязаха Въведение Богородично

Деня на православната християнска младеж и семейство отбелязаха жителите на Белоградчик вчера.  В своята проповед по случай празника, видинският митрополит Пахомий сподели пред всички и призова: „Вслушвайки се в думите, които четем в Свещеното писание, ние се вдъхновяваме да възпитаме и да отгледаме децата си по един християнски начин, защото..

публикувано на 22.11.25 в 15:50

Доброволци даряват храна за Коледната трапеза на възрастни хора от Врачанско

Тече инициативата "Подари Коледа за баба и дядо". Тя е традиционна и е организирана от фондация "Прави добро! Бъди добър!" . Тази година е нейното осмо издание, информира Мая Методиева , която е основател на Фондацията: "Ами заложили сме на продукти от първа необходимост като боб, ориз, леща, захар, олио, сол. Включваме различни консерви и готова..

публикувано на 22.11.25 в 15:12
Снимката е илюстративна

Неопитна шофьорка самокатастрофира край Алтимир

Тийнейджърка без стаж зад волана предизвика катастрофа, при която нарани себе си и още четирима пътници в колата , съобщиха от ОД на МВР във Враца.  Пътният инцидент е станал към 21:00 часа снощи на шосето между белослатинските села Алтимир и Търнава. 18-годишната девойка, която е от Алтимир,  управлявала лек автомобил "Сеат Ибиза". Заради..

публикувано на 22.11.25 в 14:32

Около 50 души протестираха в Дреновец

Мирен протест срещу тежкотоварния трафик, преминаващ през Дреновец се проведе днес в населеното място. В него взеха участие между 40 и 50 жители на потърпевшето село, информира организаторът на протеста Асен Митков : "Премина сравнително добре. Пресичахме на една пешеходна пътека около 5 минути за да спрем трафика на тировете за малко...

публикувано на 22.11.25 в 13:40

Катастрофа затвори за няколко часа пътя Видин-Монтана

Инцидент затвори за няколко часа тази сутрин второкласния път II-11 Видин- Монтана. Сигналът за катастрофата, станала в района на село Арчар, е подаден на тел. 112 около 6:00 часа, информират от полицията. Участници в катастрофата са лек и товарен  автомобил. Водачът на леката кола и пътувалата с него жена са били  прегледани в Центъра за спешна..

публикувано на 22.11.25 в 12:31

Училищните дворове във Видин все още стоят затворени

Училищните дворове да бъдат отворени за спортуване от подрастващите, това бе една от темите, които отново дискутираха общинските съветници във Видин на последното си редовно заседание. Решението децата да могат да спортуват свободно извън учебно време на територията на дворните пространства бе взето още миналата година, но към днешна дата още не се..

публикувано на 22.11.25 в 12:26

Над 1 300 000 лева дължи врачанската болница

Общинският съвет на Враца ще поиска от новоизбрания Съвет на директорите на МБАЛ „Христо Ботев" да поиска кредит, с който да погаси задълженията си към местната власт. Темата ще бъде разисквана на свиканото на 18 декември общо събрание на акционерите на най-голямото лечебно заведение в областта, на което Община Враца е поканена да присъства. В дневния..

публикувано на 22.11.25 в 10:11