Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гледаха ли видинчани европейското по футбол

Автор:
Англия - Италия
Снимка: БГНЕС

Европейското първенство 2020 е 16-то европейско първенство по футбол, организирано от УЕФА. Различното при него е това, че то се провежда в 11 града в 11 различни европейски страни - това са Лондон, Мюнхен, Баку, Рим, Санкт-Петербург, Букурещ, Копенхаген, Будапеща, Глазгоу, Севиля и Амстердам. Като бе открито на 11 юни и финалът му бе вчера - 11 юли 2021 г. Това е второто европейско първенство, в груповата фаза на което играят 24 отбора, и първото, което се провежда не на територията на една или две съседни държави, а на 11 стадиона, в 11 града от 11 национални асоциации на УЕФА. Миналата година на 17 март УЕФА взема решение и отлага турнира с 1 година, поради пандемията от коронавирус. На 17 юни УЕФА публикува ревизирана програма за провеждането на първенството. Тук има нещо любопитно - въпреки че турнирът е отменен с една година и се проведе през тази 2021 шампионатът запазва оригиналното си име - УЕФА Евро 2020. Стадион "Уембли" в Лондон бе домакин на полуфиналите и финала на турнира. Като финалът спечели отбора на Италия, който завърши наравно 1:1 с домакина Англия в редовното време и продълженията, а след това при дузпите спечели с 3:2. Попитахме видинчани гледаха ли европейското по футбол, за кой отбор бяха, защо България не се класира на европейското, кой трябваше да победи според тях, заслужаваше ли си чакането, предвид това че беше отложено миналата година и кое провокира по-голям интерес у тях - изборните студиа или финала на европейското:

"Да, гледахме го. За Италия си бях открай време. За снощния финал - те се доказаха, 34 срещи без загуба и наистина е така. Доказаха, че имат най-тоталния футбол в Европа, това е моето мнение... Според мен си заслужаваше чакането, тъй като все пак това е пандемия. Финала гледах, реално казано от моя страна... Да, бяхме за "Много ясно Форца Италия". Не се класирахме защото сме слаби, няма футбол, материала е слаб".

Срещнахме и доста хора, които споделиха, че не са гледали нито първенството, нито финала, защото просто не се интересуват от футбол. Затова потърсихме мнението на човек, който определено се интересува от футбол - Любен Любенов, доскоро помощник треньор на елитния футболен отбор "Ботев" Враца. Попитахме го какво е мнението му за играта на отборите на финала и кой отбор повече заслужаваше победата:

"Италия напълно заслужено спечели Европейското първенство, въпреки че аз симпатизирам на Англия от дете, искаше ми се те да спечелят, но Италия бяха много по-класния отбор и напълно заслужиха Европейската титла. Още в редовното време и в продълженията като цяла бяха по-силни, повече търсиха победата, повече я заслужаваха. Англия имаше един удар реално в редовното време, което беше и головият удар. Но съм на мнение, че Италия игра един добър атакуващ футбол, един нехарактерен за Италия футбол през годините. Манчини ги промени, може би, доста и през цялото първенство бяха един от най-силно представящите се отбори на Европейското първенство".


Според бившия президент на УЕФА Мишел Платини това, че няколко държави са домакини на първенството е "романтично" еднократно събитие в чест на 60-ия "рожден ден" на Европейското първенство. Следващото първенство, което е през 2024 г. отново ще се проведе по обичайния начин. Така че може да се каже, че сме били свидетели на нещо уникално по рода си. 


Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05