Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международния ден на шахмата е

Снимка: Радио ВИДИН

20 юли е обявен за Световен ден на шахмата по инициатива на Международната шахматна федерация през 1966 г.. Поводът за избор точно на днешната дата е основаването през 1924 година в Париж на Международната шахматна федерация с протокол, подписан от делегатите от 15 държави, участвали в Олимпийските игри по шахмат. 

Древната игра в миналото е била привилегия само за елита. Днес тя се играе свободно от малки и големи, но като спорт шахматът е одобрен в над 100 страни. През 1999 е признат за спортна игра и от Международния олимпийски комитет. Думата "шах" идва от персийски и означава император, а думата "мат" означава мъртъв. Който умъртви противниковия император, а именно царя, той печели играта. Преди години тази игра се играела на добре познатата на всички карирана шахматна дъска, съставена от бели и черни малки квадрати. Днес обаче, с напредването на технологиите, шах може да се играе и на компютър. До преди 20-30 години никой не би могъл да си представи, че ще има такива компютри, които да побеждават майстори на шаха. Но днес вече компютрите са толкова мощни, че без да могат да мислят, изчисляват почти всички възможни ходове и е почти невъзможно човек да победи компютър на шах, стига компютърът да е достатъчно мощен и достатъчно добре обучен да играе шах.

"Шахът освен логически елемент има и спортно-технически, т.е. воля за победа. Играта на шах помага и за развитие на волеви качества. До някакъв аспект шахматът е по-скоро игра на воля и след това на логическото. Защото логическото човек може да го има, а и познавам много учители, математици, които са много умни, имат много остър ум, но в шахмата им липсва спортно-техническия хъс, воля, желание за игра."- обясни Мирослав Костов, един от добрите видински шахматисти, участващ в почти всички турнири в областта




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14