Последният полет на български астронавт в Космоса е през далечната 1988г. От полета на Александър Александров със съветския космически кораб "Союз ТМ-5" са изминали доста години, но надеждата отново българин да полети в Космоса е жива. Лидерът на политическа партия "Има такъв народ" Слави Трифонов, заяви наскоро, че ще направят възможно да изпратим, български астронавти в НАСА - американската космическа агенция. Такава идея не е невъзможна за изпълнение, още повече, че постоянно деца от България посещават създадения по модел на NASA и единствен функциониращ учебно-тренировъчен лагер, намиращ се в гр. Измир, Турция. Инициативата Space Camp Turkey може да подпомогне това, да изпратим първите български астронавти в НАСА, коментира за Радио ВИДИН Мирослава Димитрова координатор на програмата в Центъра за творческо обучение.
"Разбира се, че може да подпомогне тази идея, тъй като ние вече имаме над 1000 български деца, които са минали през този лагер. Което дава един огромен избор. Много от тях са продължили да следват своите мечти в сферата на СТЕМ образованието. И не е нужно да е НАСА, макар и лагера в Турция да е по техен модел. В момента космическите изследвания се извършват на международно ниво и ние имаме Европейска космическа агенция тук, локално. Би било много хубаво България най-сетне да стане активен член, защото ние сме сериозна космическа сила или поне имаме такава история, но имаме потенциала да бъдем отново такава... Space Camp Turkey е един учебно-тренировъчен лагер, който е вече на повече от 20 години. 13 години Център за творческо обучение провежда конкурс и си партнира с лагера и изпраща всяко лято български ученици, които да минат през тяхната едноседмична програма. Тази програма включва досег до това как тренират, какво учат и как живеят астронавтите, които се готвят в центровете на НАСА..."
С 3 отборни награди и медал са се върнали българските деца от учебно-тренировъчния лагер проведен в началото на юли месец. Три от децата са от Козлодуй, сподели Мирослава Димитрова:
"...Не е случайно това, че почти винаги българските деца се връщат с отличия и медали. Включително групата, която ни беше първа от 2019 г. насам, в началото на юли, която беше в лагера се върна с три отборни награди и с медала Right stuff, който беше завоюван от една девойка от Велико Търново... Изобщо нашите деца не са случайни, а са изключително специални. Вече над 1000 български деца, повечето от тях вече са възрастни са минали през тази програма. А ни очакват още 2 групи, по около 40 деца да пътуват през август. Децата, които участват в конкурса и които отиват на лагера са от цялата страна. Тази група, която пътува началото на юли имаше деца от Козлодуй, те са ни много активен партньор."
За да достигнат до Space Camp Turkey децата участват в конкурс на Центъра за творческо обучение. Именно през селекцията на такъв е преминала успешно седмокласничката Божана Стойчева от СУ "Св. Св. Кирил и Методий", град Козлодуй. Тя споделя, че от малка се интересува от Космоса и звездите, а лагера в Турция е бил много вълнуващ и полезен.
"В Space Camp Turkey разбрах нови неща за Космоса, как да се отглеждат растения без почва. Също и мисията "Discovery", тя беше също много интересна. Ние я преглеждахме и правихме репетиции към нея... Имахме пилоти, имахме командири, имахме Pilot specialist. Имахме машина за безтегловност, там беше много интересно. Много е странно първоначално, след това свикваш, но нали, да видиш какво е в Космоса... Аз от малка харесвам Космоса, много обичам звездите и особено сега в 7. клас, като започнах да уча физика, имахме като раздел "Астрономия" и аз знаех повечето неща преди да са ни ги предали..."
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..