Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнографската къща в Кула - сбирка от спомени за бита

6
Етнографска къща-Кула
Снимка: Наско Цанов

На 18 август  Община Кула стартира ден на отворените врати в общинските музеи- Исторически музей "Кастра Мартис", Етнографска къща, Къща – музей "Професор Александър Поплилов". В Етнографската къща експозицията е разделена на две части - експонати, които илюстрират градския бит и такива, които илюстрират селския бит в града, разказва Христела Александрова - главен експерт "Хуманитарни дейности" в община Кула:


"Идеята за Етнографска къща е още от 2010 година. Всъщност, дължим всичко тук на филолога, общественик и наш съгражданин Емил Дичев, който през 2010 година започна събиране на експонати от региона на Кула и Кулско. Има също така много дарения от селата. В тази етнографска къща са изложени около 700 експоната. Като има още, които се съхраняват на склад и могат да бъдат изложени при желание на посетителите... Можем да видим артефакти от живота и делото на собственика на къщата, в която е изложена етнографската сбирка. Казвал се е Кънчо Йончев и е един от бившите кметове на град Кула. Тук са изложени снимки, също така някои от вещите, които са били в неговата къща, както и документи в добър вид... Къщата Община Кула закупи от негови наследници още през 2010 година."


Спалнята на някогашното кулско семейство с люлката, леглото, раклата и всички автентични мебели, кухнята с оджака и съдове от бита, стаята за тъкане, костюми от Кулския край могат да се видят в експозицията. 


"Имаме даже и възможност за демонстриране от една от жените, ако ни дойдат гости туристи и желаят да видят как точно се е извършвало преденето, както и с чекръка", допълни Христела Александрова. 


Туристите могат да разгледат експонати от близкото и далечно минало на града и областта, намиращи се в Етнографската къща в град Кула.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18