Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи от Видин работят по платен летен стаж

Снимка: Нора Йоцова

За първи път Община Видин развива младежка инициатива и тя се реализира чрез три програми за доброволчество. Единадесет младежи от 15 до 29-годишна възраст участват в облагородяването на бившето военно поделение във Видин. Програмата се реализира с подкрепата на местната Комисия за борба с противообществените прояви. Четиричасова е трудовата заетост на младите и те са прикрепени към отдел "Екология" в общинската администрация. 

"Задачите, които им даваме, въобще не са трудни, изцяло са съобразени с възрастта и с възможностите им. Предлагаме им, показваме им, обясняваме и коментираме с тях всяка задача, но основното, върху което ще работят, са облагородяване на парковете, ще ни помагат по дейностите, свързани с озеленяването, с поддръжка на парковете. За да можем да ги научим на навици - трудови и свързани с опазване на околната среда. И да се надяваме, че ще продължат и след стажа да са толкова активни", обясни Светла Ангелова, началник на отдел "Екология".

След облагородяването в бившето военно поделение доброволците ще продължат работа в Крайдунавския парк, където ще боядисват кошчета и стълбове, ще вършат и други дейности, свързани с озеленяване.

"Реших да се включа в тази програма, за да прекарам лятото си по по-различен начин и същевременно да направя нещо полезно за града. Идеята за този летен стаж към Общината ми допадна. Освен, че облагородяваме града и подготвяме терени за важни събития за областта, това е и добър начин да изкараме пари. Лично за мен работата е приятна", обясни 16-годишният Радослав Попов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Димитър Зоров

Димитър Зоров: Търговските вериги слагат високи надценки върху българските продукти

В големите търговски вериги надценките на стоки от български производители започват от 40% и стигат до 100%. Това каза за Радио Видин Димитър Зоров , председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България: "До 80-100%, започващи от 40-50%. Абсолютно никак не е малко, особено на производители примерно както ние - произвеждаме фуражите,..

публикувано на 13.03.25 в 14:53

Видинчани за бойкота: Безсмислен е

За днес е обявен пети пореден бойкот на търговските вериги. Инициаторите са категорични, че той ще продължава докато не бъдат предприети реални и ефективни мерки за намаляване на високите цени на хранителните стоки. Бившият омбудсман Мая Манолова отбеляза, че бойкотът е равен на граждански натиск. Според видинчани обаче, решението на проблема зависи..

публикувано на 13.03.25 в 14:32

Мъж от Покрайна е задържан за побой над баща си

40-годишен мъж от с. Покрайна е задържан късно снощи, съобщават от полицията във Видин. Към 21.20 часа, в къща в селото, той нанесъл побой с дървен прът на 64-годишния си баща. Пострадалият – с фрактури, е хоспитализиран във видинската болница.  Работата на разследващите по случая продължава. Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 13.03.25 в 10:43

Предупредиха за бурен вятър в Северозапада

Бурен вятър ще духа днес над област Враца, предупредиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Степента на опасност е втора степен - оранжев предупредителен код. Бурният вятър ще духа от юг - югозапад с пориви над 24 м/с (90 км/ч) в областите Софийска, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Шумен, Добрич,..

публикувано на 13.03.25 в 08:41

След месец възстановяват движението в района на Здравната каса във Видин?

Ръководството на Община Видин договори конкретни срокове за възстановяване на движението на автомобили в района на Здравната каса, където се извършва ВиК ремонт. Фирмата-изпълнител е поела ангажимент до 15 април тази година да бъдат асфалтирани разкопаните участъци по улица „Елин Пелин“, което ще позволи възстановяване на движението. Фирмата е потвърдила..

публикувано на 13.03.25 в 08:37

Пети бойкот на хипермаркетите

За днес е обявен пети пореден бойкот на търговските вериги. Инициаторите са категорични, че той ще продължава докато не бъдат предприети реални и ефективни мерки за намаляване на високите цени на хранителните стоки.  "Точно един месец след първия бойкот на търговските вериги ние отново призоваваме българските граждани, потребителите към пети бойкот..

публикувано на 13.03.25 в 08:28

Задържаха заподозрените за убийството в Кула

Заподозрените за убийството на 20-годишния Мариян Пасков в град Кула са били заловени в Чехия. Те се издирваха с европейска заповед за арест.  29-годишният Антон Илиев и 20-годишният Валентин Каменов са обвинени задочно за убийството на 20-годишния Мариян. Двамата заподозрени са били отседнали при свой познат - българин, в чешкия град Бенатки, недалеч от..

публикувано на 13.03.25 в 08:18