Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магьосникът на марионетките

| обновено на 24.08.21 в 15:50
Автор:
6
Снимка: Радио ВИДИН

Кукленото представление  "Светът на марионетките на Теодор Борисов" се състоя днес на сцената на БиблиоПощата в Крайдунавския парк. Теодор е авторът на спектакъла и е от Видин. Той живее в град Милано, Италия и е доцент в Болонския университет Alma Mater Studiorum. Спектакълът е създаден за цялото семейство. Осем микро драматургии, които не са свързани помежду си. Всяка история и марионетка на конци е сътворена лично от Теодор Борисов. Преди началото на представлението Теодор Борисов отдели време и разказа за себе си и за спектакъла:

"Тръгвам от видинския куклен театър, бях стажант една година, благодаря на Поли Трифонова, директорката - тя е един чудесен педагог. През 2006 година завърших Академията, учих от двама професори - проф. Боньо Лунгов и проф. Румен Рачев. Невероятни педагози, невероятен нюх, страхотни са и двамата. Учих неофициално от големият български професор Славчо Маленов, който ми помогна много в света на марионетките, всъщност той е главният "виновник" аз да държа марионетка. 2006 година завърших и 2008 година вече имах първият договор в Ел гранде Театро Ла Фениче във Венеция, това е втория по големина театър в Италия, след Скалата - Миланската Скала. Там спечелих конкурс на тема "Пътешествие". Написах драматургия за 6 дни - "Невероятните пътешествия на Лемюъл Гъливер" на Джонатан Суифт. На устна защита защитих проекта и работих във втория по големина театър, направих 62 представления - 2008 година и 2009 и 32 кукли... Преподавах в Болонския университет, също така съм преподавал и в Ка-Фоскари - Венеция, докато имаше кинофакултет, преподавах на режисьорите микродраматургия. Досега имам 260 студенти, които са избрали да са марионетисти и са се дипломирали в Алма Матер със защитени тези на кукления театър. Преподавал съм и в Етиопия и съм организирал първия Циркус Фестивал за Африкански трупи. Преподавал съм и в Тунис, в тяхната Академия - "Марионетен театър". Имам около 4000 спектакъла от 2003 година досега".

Всички марионетки, с които Теодор Борисов работи са уникални по рода си, те са прототип и има създадена само по една единствена бройка, всички кукли са направени лично от него. Сред тях има такива, на които дори клепачите им се повдигат, толкова прецизна изработка, мърдат си пръстите, устните, дори носа. В спектакъла има кукла, която свири на истинска цигулка, кукла, която държи бастун в ръка и подпряна на него се разхожда из сцената, има кукли, които се трансформират в змии, а гвоздеят на програмата е, марионетка, която хваща четка за рисуване и на бял лист пише пред очите на всички "Fine". 

"Аз съм единствения марионетист, който посещава италиански "скотове". Това са едни места, социални центрове, които в България ги няма. В тези центрове се занимават с изкуство, с рисуване, с глина, със скулптура - това са така наречените "скотове", в които има много хора, които правят графити. И от графитите взимам повечето си идеи. Пък и много пътувам, срещам се с много хора, може би и впечатленията от срещите ми се предават и на куклите", разказва Теодор Борисов.

Децата сред публиката определено харесаха спектакъла. Непосредствено след края му Теодор Борисов проведе кратък урок по кукловодство и всички желаещи деца се опитаха да водят една от марионетките. Светли бе първият, който се научи да води марионетка. Ето какво сподели той за урока:

"Да, много. Не е трудно, стига да знаеш как. Научих се да движа главата и караката".

Теодор играе спектакълът си "Светът на марионетките на Теодор Борисов" от 2003 година, но той всяка година се променя, защото променя куклите. Той сподели и една любопитна история - в Африка в някои от селцата, в които е играл, са му пращали шамани, защото са мислили че е магьосник. Преносно казано той е магьосник - магьосникът на марионетката.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран!

"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина"  (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава  паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..

публикувано на 15.12.24 в 08:00

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30

Да се поразходим "Из дневниците на Стела Д."

Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

БЧК с благотворителна инициатива на коледния базар в Белоградчик

Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..

публикувано на 13.12.24 в 15:05

Котаракът Оливър: Британска класа с балкански темперамент

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира.  Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...

публикувано на 13.12.24 в 15:00

Магията на цигулката: Историята на Людмила Георгиева от Симфониета - Видин

Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..

публикувано на 13.12.24 в 14:00

Премиера на "Дяволът за него беше тя"

Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки..

публикувано на 13.12.24 в 13:00