Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат по-гъвкав подход за дистанционното обучение

Снимка: БГНЕС

Три седмици преди началото на новата учебна година Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование обсъди как ще се процедира в училищата след 15 септември в условията на пандемичната криза. При 10% заболели ученици ще се преминава към дистанционно обучение. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Николай Денков след заседанието.

Децата от 1-и до 4-ти клас ще бъдат максимално в училище, с изключение на времето, когато се достигне тъмночервента зона по заразяване. При по-големите ученици ще се пристъпва към ротация. Трябва да се стремим към 50% присъствие на учениците в клас, каза още служебният образователен министър.

По-гъвкави решения предлагат експертите за въвеждането на дистанционно обучение. Идеята е решението за преминаване към онлайн образование да не се взима на национално ниво, а спрямо ситуацията в отделните общини и региони. Този вариант е по-коректен и адекватен, коментира директорът на видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:

"Чета, че се предлагат доста гъвкави варианти, надявам се да бъде наистина в зависимост от ситуацията в региона, в града, в самото училище, в самата паралелка, а не да се взимат национални решения, както беше миналата година, и дори когато в града, в училището, няма почти никакви данни за проблем, учехме онлайн. Учениците си се разхождаха по улиците, ходеха си където искат, обаче не ходеха на училище."

Започващата нова учебна година ще е третата поредна, в която ще се наложи неприсъствено обучение за учениците.

"Предпочитам присъственото обучение, разбира се, защото мисля, че няма форма на обучение, която да може да замени контакта между учениците и учителя, пък и дори между самите ученици. Дистанционното обучение ги демотивира, разсейва ги и влошава тяхното образование. Но когато няма друг начин, когато се налага, предпочитам дистанционното обучение, вместо децата ми да се разболеят", е мнението на родител на двама видински ученици.

"Предпочитам дистанционно обучение. Предпочитам да съм вкъщи и да уча, отколкото на училище, където може да се разболея. Съучениците ми липсват, но си наваксахме през лятото... Аз предпочитам училището, защото там мога да се науча по-добре, да пиша на дъската, а не да четем само на компютъра. По-малко учим онлайн", обясниха ученици от Видин.

В писмо до държавните институции обединение на родители поиска да бъде осигурено присъствено начало на учебната година. В противен случай ще бъдат организирани протести, се предупреждава в писмото на гражданското обединение „Да запазим училището като средище за децата“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10