Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулинарни фестивали от Видинско са част от мобилно приложение за кулинарни фестивали в България

фестивал в Антимово
Снимка: радио Видин
Две кулинарни фестивала от Видинско са намерили място в първото мобилно приложение за кулинарни фестивали в България -CulinarFest. То е създадено от сдружение "Платформа АГОРА" и в него интересуващите се от културно-исторически туризъм могат да намерят информация за кулинарни фестивали, местни ястия и кулинарни дестинации. Целта на проекта  е да стимулира интерес към храната като елемент от националното културно наследство. Сдружението работи  със 17 общини и с  етнолога  доц. Джени Маджаров от СУ "Св. Климент Охридски". Приложението "КулинарФест" е напълно безплатно за ползване и вече е налично за сваляне в Google Play.


Фестивалите от община Видин, включени в приложението са "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна. Тези са включени в категория "Уникална кулинарна традиция", обясни Емилия Лисичкова, председател  на УС на Сдружение "Платформа АГОРА":


"Ние се фокусирахме повече върху изследователската част, като решихме, че е добре да сложим акцент върху местната кулинарна традиция и малко повече да изследваме кулинарните практики... В мобилното приложение включихме 20 такива кулинарни фестивала от цялата страна... и включихме 2 фестивала от община Видин, това са Фестивал "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна, които са много колоритни... Нашият изследовател доц. Джени Маджаров разработи методиката за набиране на теренната информация. Така че имаме разработена брошура, която съдържа информация за всички тези характеристики на кулинарната традиция на тези 20 населени места. В мобилното приложение може да се намери календар на тези 20 фестивала..."

 
Фестивалът на занаятите "Нашенци у старо време" в село  Покрайна е включен в мобилното приложение, тъй като на него се представя традиционна българска кухня - казва секретарят на читалището Елица Атанасова:
 

"В деня на фестивала се готвят на място стари ястия... Могат да се опитат забравените ястия... Правим традиционния качамак... със сирене и сланина, с това са закусвали, прави се коприва, туртички.."


Фестивалът "Кухня без граници" в село Антимово има своите традиции,
 разказва Цеца Христова, секретар на  читалище "Развитие 1926":

"Преди всичко интерес предизвикахме с готвенето на жив огън, което правим. Съдовете, в които готвим - също, трапезите и готовите ястия. Имаме група "Забравените бабини ястия" , изучаваме стари рецепти, събрали сме около 30 рецепти, издирваме още  и намерението ни е да издадем брошура със забравени бабини ястия." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22