Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кулинарни фестивали от Видинско са част от мобилно приложение за кулинарни фестивали в България

фестивал в Антимово
Снимка: радио Видин
Две кулинарни фестивала от Видинско са намерили място в първото мобилно приложение за кулинарни фестивали в България -CulinarFest. То е създадено от сдружение "Платформа АГОРА" и в него интересуващите се от културно-исторически туризъм могат да намерят информация за кулинарни фестивали, местни ястия и кулинарни дестинации. Целта на проекта  е да стимулира интерес към храната като елемент от националното културно наследство. Сдружението работи  със 17 общини и с  етнолога  доц. Джени Маджаров от СУ "Св. Климент Охридски". Приложението "КулинарФест" е напълно безплатно за ползване и вече е налично за сваляне в Google Play.


Фестивалите от община Видин, включени в приложението са "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна. Тези са включени в категория "Уникална кулинарна традиция", обясни Емилия Лисичкова, председател  на УС на Сдружение "Платформа АГОРА":


"Ние се фокусирахме повече върху изследователската част, като решихме, че е добре да сложим акцент върху местната кулинарна традиция и малко повече да изследваме кулинарните практики... В мобилното приложение включихме 20 такива кулинарни фестивала от цялата страна... и включихме 2 фестивала от община Видин, това са Фестивал "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна, които са много колоритни... Нашият изследовател доц. Джени Маджаров разработи методиката за набиране на теренната информация. Така че имаме разработена брошура, която съдържа информация за всички тези характеристики на кулинарната традиция на тези 20 населени места. В мобилното приложение може да се намери календар на тези 20 фестивала..."

 
Фестивалът на занаятите "Нашенци у старо време" в село  Покрайна е включен в мобилното приложение, тъй като на него се представя традиционна българска кухня - казва секретарят на читалището Елица Атанасова:
 

"В деня на фестивала се готвят на място стари ястия... Могат да се опитат забравените ястия... Правим традиционния качамак... със сирене и сланина, с това са закусвали, прави се коприва, туртички.."


Фестивалът "Кухня без граници" в село Антимово има своите традиции,
 разказва Цеца Христова, секретар на  читалище "Развитие 1926":

"Преди всичко интерес предизвикахме с готвенето на жив огън, което правим. Съдовете, в които готвим - също, трапезите и готовите ястия. Имаме група "Забравените бабини ястия" , изучаваме стари рецепти, събрали сме около 30 рецепти, издирваме още  и намерението ни е да издадем брошура със забравени бабини ястия." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10