За шеста година село Долни Вадин, община Оряхово се превърна в "Село на заем" през лятото. 20 млади хора напуснаха за дни градовете и избраха селото с около 150 души на брега на Дунав. Инициативата "Село назаем" е на читалище "Съзнание-1927". Тя е в подкрепа на възрастните хора в селото, повечето от които самотно живеещи, нуждаещи се от разговори и срещи с други поколения. За изпълнението помагат от фондация "Bcause".
Всяко от изданията на "Село на заем" надгражда предишните, а тазгодишното е наречено "Стари приятели", защото привлича участници, които вече познават живота в селото, разказа библиотекарят в читалището Нина Борисова:
"Интересното тази година беше, че доброволците бяха разделени в четири групи. Бяха за по пет дни тук, в Долни Вадин. Всяка една група си имаше и име. От това, което правеха, произхождаше и името. Първите бяха "Зелените сърца", вторите група "Смисъл“, третите - "Вдъхновените“ , а четвъртите - "Пътешествениците“. Хубавото беше, че успяха да се включат и в културния календар на читалището. С всяка една група успяхме да отбележим годишнини от рождението на български творци - Дора Габе, Илия Бешков, Стефан Цанев. Освен че положиха труд в полза на селото, всяка една група имаше определена задача. Едни от тях обновиха парка с беседка, други помогнаха при леки ремонтни работи на Етнографската къща, други поставиха нови дъски на пейките и обновиха целия център на селото. Основното, което ни беше идея тази година, беше общуването с възрастните хора от селото.“
Венера Загорова сама преди 10 години заменя града със селото. Сега с удоволствие посреща младите хора в дома си:
"Много ми е приятно да се срещам с тези млади хора. Това са ентусиасти, които идват с желание на село.“
За Силвия Радулова "Село на заем“ сбъдва мечтите, както на младите, желаещи да се докоснат до живота на село, така и на домакините, които ги посрещат. В същото време е и шанс за нови познанства.
Десислава Димитрова е сред доброволците в "Село на заем“. Така провокира себе си, а причината за участието и е емоционална. Връщат я към спомените от детството:
"Реших да провокирам себе си, тъй като аз от години се занимавам с храни, със селото, изобщо с проблемите на селото. Реших да видя дали наистина нещата са такива, каквито аз си предсатвям, живеейки в София.“
"Всяка врата в селото е отворена“, разказва Весела Тотева, която е сред доброволците. Желанието и е да преоткрие селото и контактите с по-възрастните хора:
"Исках да разбера дали ще мога да им помогна с нещо. Исках да разбера дали те ще ме научат на нещо, а те ме научиха на толкова много неща. Научиха ме на песни, на танци, как да работя в градината, как да се държа с хората.“
Дияна Христова се включва в инициативата "Село на заем“ без да се замисля и без конкретни очаквания в началото. Възхитена е от спокойствието и простотата на живота на село:
“Някак си успях да го усетя и да го разбера това, че хората в това село живеят изключително просто, в добрия смисъл на думата - без излишно напрежение, без да слагат проблемите на някакъв пиедестал. Спокойно приемат всичко, което се случва. Определено на мен това ми липсва, особено в града.“
"Село на заем" променя възгледите за живота на Галя и Илиян. В "Село на заем“ попадат случайно. Вместо приключение срещат баба и дядо, които вече приемат като свои близки, както и нови приятели.
"В началото беше просто емоция, когато прочетох за проекта, като някакво ново приключение го приех, а всъщност то се оказа нещо, което изцяло промени вижданията ми за живота - отношението към по-възрастните хора, отношението ми към природата и всичко около нас“, разказа Галя.
"Всъщност едни непознати хора, на една възраст, на която са майка ми и баща ми, дадоха една голяма любов, такава, каквато не съм очаквал. Приеха ни изцяло в сърцата си, не само в домовете си, обясни Илиян.
В очакване са да се върнат отново, защото знаят, че "Село на заем" сбъдва мечти, както казват и вярват и инициаторите от местното читалище.
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..