За шеста година село Долни Вадин, община Оряхово се превърна в "Село на заем" през лятото. 20 млади хора напуснаха за дни градовете и избраха селото с около 150 души на брега на Дунав. Инициативата "Село назаем" е на читалище "Съзнание-1927". Тя е в подкрепа на възрастните хора в селото, повечето от които самотно живеещи, нуждаещи се от разговори и срещи с други поколения. За изпълнението помагат от фондация "Bcause".
Всяко от изданията на "Село на заем" надгражда предишните, а тазгодишното е наречено "Стари приятели", защото привлича участници, които вече познават живота в селото, разказа библиотекарят в читалището Нина Борисова:
"Интересното тази година беше, че доброволците бяха разделени в четири групи. Бяха за по пет дни тук, в Долни Вадин. Всяка една група си имаше и име. От това, което правеха, произхождаше и името. Първите бяха "Зелените сърца", вторите група "Смисъл“, третите - "Вдъхновените“ , а четвъртите - "Пътешествениците“. Хубавото беше, че успяха да се включат и в културния календар на читалището. С всяка една група успяхме да отбележим годишнини от рождението на български творци - Дора Габе, Илия Бешков, Стефан Цанев. Освен че положиха труд в полза на селото, всяка една група имаше определена задача. Едни от тях обновиха парка с беседка, други помогнаха при леки ремонтни работи на Етнографската къща, други поставиха нови дъски на пейките и обновиха целия център на селото. Основното, което ни беше идея тази година, беше общуването с възрастните хора от селото.“
Венера Загорова сама преди 10 години заменя града със селото. Сега с удоволствие посреща младите хора в дома си:
"Много ми е приятно да се срещам с тези млади хора. Това са ентусиасти, които идват с желание на село.“
За Силвия Радулова "Село на заем“ сбъдва мечтите, както на младите, желаещи да се докоснат до живота на село, така и на домакините, които ги посрещат. В същото време е и шанс за нови познанства.
Десислава Димитрова е сред доброволците в "Село на заем“. Така провокира себе си, а причината за участието и е емоционална. Връщат я към спомените от детството:
"Реших да провокирам себе си, тъй като аз от години се занимавам с храни, със селото, изобщо с проблемите на селото. Реших да видя дали наистина нещата са такива, каквито аз си предсатвям, живеейки в София.“
"Всяка врата в селото е отворена“, разказва Весела Тотева, която е сред доброволците. Желанието и е да преоткрие селото и контактите с по-възрастните хора:
"Исках да разбера дали ще мога да им помогна с нещо. Исках да разбера дали те ще ме научат на нещо, а те ме научиха на толкова много неща. Научиха ме на песни, на танци, как да работя в градината, как да се държа с хората.“
Дияна Христова се включва в инициативата "Село на заем“ без да се замисля и без конкретни очаквания в началото. Възхитена е от спокойствието и простотата на живота на село:
“Някак си успях да го усетя и да го разбера това, че хората в това село живеят изключително просто, в добрия смисъл на думата - без излишно напрежение, без да слагат проблемите на някакъв пиедестал. Спокойно приемат всичко, което се случва. Определено на мен това ми липсва, особено в града.“
"Село на заем" променя възгледите за живота на Галя и Илиян. В "Село на заем“ попадат случайно. Вместо приключение срещат баба и дядо, които вече приемат като свои близки, както и нови приятели.
"В началото беше просто емоция, когато прочетох за проекта, като някакво ново приключение го приех, а всъщност то се оказа нещо, което изцяло промени вижданията ми за живота - отношението към по-възрастните хора, отношението ми към природата и всичко около нас“, разказа Галя.
"Всъщност едни непознати хора, на една възраст, на която са майка ми и баща ми, дадоха една голяма любов, такава, каквато не съм очаквал. Приеха ни изцяло в сърцата си, не само в домовете си, обясни Илиян.
В очакване са да се върнат отново, защото знаят, че "Село на заем" сбъдва мечти, както казват и вярват и инициаторите от местното читалище.
Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..
Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..
От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат. "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..
Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..
Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..
През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..
На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г. великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия. Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..