Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителката Анка Флорова: Всяко дете има хубави качества и ти трябва да ги откриеш и развиеш

10
Анка Флорова, учител
Снимка: личен архив
Днешният гост в "Калейдоскоп" -  Анка Флорова е симпатична  дребничка  жена, която много видинчани все още си спомнят като техния учител по физическо възпитание и спорт. Нека името ѝ не ви заблуждава, тя не е от видинския край, фамилията Флорова е на съпруга ѝ. Анка е от Южна България, но съдбата ѝ така се подрежда, че прекарва живота си във Видин. Наскоро тя заслужено излезе в пенсия. Според нея идва период в живота, в който тя съвсем отговорно смята да намери време за това, което до сега е оставяла на заден план.

Анка Флорова с колегите си, тържество за пенсионирането йРодена е в град Пловдив. Родителите ѝ работят в заводите на града. Тръгва на спортна гимнастика в 3. клас.  В 6. клас я записват в Спортното училище в града. Спомените ѝ от онези ученически години са прекрасни. В Спортното училище цари дисциплина и ред. Тренировките са рано сутрин и не се допуска отсъствие. В училище има сутрин и вечер тренировка, в занималнята се учат и подготвят уроците. Набляга се не само на тренировките и спорта и на уроците по всички предмети. Завършва средното си образование с "Много добър" - 5,42.


Така се  научава  на ред и дисциплина, на отговорност и точност. Благодарна е на  учителите си. Не успява да влезе в специалността "Руска филология", но я приемат в ВИФ "Георги Димитров" София и то по много интересен начин.  През 1977 година участва с момичетата от спортната гимнастика в Универсиадата. Представят се отлично и се класират на трето място. В тази връзка министърът на спорта им разрешава да влязат без изпити в Спортната академия, треньорски профил.  

Тук се запознава със съпруга си, който е видинчанин. През 1982 година се дипломира. През това време през 1979 година се ражда първият ѝ син, гледа го заедно със съпруга си в общежитието и двамата съчетават това с изпити. След завършване на висшето си образование е разпределена  в град Видин. В онези години работа за треньор по спортна гимнастика няма, всъщност този спорт не е застъпен по онова време в града. Така започва работа като учител в 7-мо училище. След което продължава да работи като учител по физическо  в училище "Петко Рачев Славейков" - Видин.


СТУДЕНТСКИ ГОДИНИ
"Студентските години са много хубави, срещаш се с много хора, научаваш различни неща за различните спортове, срещаш се с други колеги на различни празници, усещаш свободата. Студентският живот ти дава някаква свобода, която трябва да я осъзнаеш и да я използваш правилно. Спортната академия е един прекрасен институт, изучавахме спортна медицина, анатомия и всички по-важни спортове. Преподавателите бяха прекрасни, имаше и различни курсове и това е важно за изграждане за характера и създаването на умения. Обичах спортната медицина имахме преподавател по лечебна физкултура г-н Каранешев, беше изключителен, той за всеки случай имаше пример или виц и просто запомняш нещата от раз..."

УЧИТЕЛСКАТА РАБОТА

"Аз знам, че децата трябва  да се занимават, да се ангажират, за да не правят лоши неща. За мен спортът е едно чудесно средство против агресия. Учителската  работа ми даде много.

Научих, че децата са като прозорче. Като надникнеш в него, разбираш, че всяко едно има хубави качества и ти трябва да ги откриеш и развиеш, трябва да влезеш в сърцето на детето, за да го спечелиш. Предметът "Физическо възпитание и спорт " забавлява децата. По някой път ми се искаше някой да избяга от моя час, но почти никога не ми се случваше. Децата, които се трудят, успяват, това съм забелязала. Тогава идва удовлетворението от моята професия, когато видя човекът съвсем завършил и реализиран. Мисля, че децата на град Видин добре се реализират... Випускът от 1996 г. ми е най-най-. Изведох го като класен  ръководител от 5. до 11. клас..."


ЗДРАВОСЛОВНИ СЪВЕТИ
"Общо взето за обикновения човек - ходене, бягането, плуването, колоезденето, това са спортовете, особено ходене и плуване, които нямат голямо натоварване върху ставния апарат и са благоприятни... Нищо ново не е това, просто трябва да се прави и се изисква упоритост. В днешно време все повече колите са ни в услуга, но и в голяма вреда..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05