Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският музей бе представен на международна археологическа конференция в Литва

Снимка: Личен архив

Доклади на български археолози предизвикаха интерес на международна конференция във Вилнюс, Литва. Във форума, посветен на 100 години от рождението на световноизвестния археолог Мария Гимбутас, участваха трима български учени - доц. Петя Георгиева и д-р Веселин Данов от Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ваня Ставрева като докторант на университета и археолог от Регионалния исторически музей във Видин. Посредством интернет връзка археологът от Видин запознава участниците с резултатите от изследване, което провежда:

"Представих една от част от научно-изследователски проект, по който работя през последната година. Тя засяга един специфичен вид антропоморфни фигурки от втората половина на петото хилядолетие пр.н.е., които са били разпространени през този период върху територията на днешна България и на днешна Румъния. Докладите и на тримата  участници от България предизвикаха дискусии, което лично мен много ме зарадва, защото означава, че това, което поднесохме като информация, е ново и любопитно за археологическата общност и по-специално за праисториците." 

Според проучванията на археолога, антропоморфните фигурки с "двойна гърбица" изобразяват първите, засегнати от заболяването туберкулоза на гръбначния стълб хора:

"Този тип фигурки, който аз представих, и на които до момента в археологическата литература изобщо не беше обръщано внимание, са едни човешки изображения с гърбица и с една издутина върху гърдите, бих казала с двойна гърбица - и върху гърдите, и върху гърба. Наистина много интересни. Аз имам своята теза, привлякох археологически доказателства, разбира се, без претенции, че е точно това, което мисля, че изобразяват, но през този период, в най-ранните етапи на неолита на територията на Европа са регистрирани първите случаи от заболяване от туберкулоза на гръбначния стълб - болест, известна като Болест на Пот, и тя в крайните стадии на своето развитие предизвиква едни такива деформации, които изглеждат сякаш  страдащият от този недъг човек има гърбица на гърба и издутина на гърдите. Установих и други интересни факти, освен наличието на такива скелетни останки на територията на Европа. Смятам и, че болните от това заболяване не са били социално изключени, напротив, има данни, че те са получавали грижа от обществото и са полагани с гробни дарове, които говорят за едно специално отношение към тях."

Няколко музея от страната предоставят артефакти за съпътстващата конференцията изложба "Богини и войни: 100 години от рождението на Мария Гимбутас". Във видинския музей не се пазят находки от този период, затова културната институция не участва с предмети, а само с доклад, поясни археологът.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18