Какво очаквате да се случи на конгреса?
В последните 16 г. конгресите като че ли преминаваха по един и същи сценарий. Неговите сценаристи, т.е. хората от БФС, трудно допускаха изненади. Този път обаче сценарият е по-различен и очаквам изненади. Има повече кандидати, сред тях и доста стойностни хора. Интегралната бюлетина гарантира по-голяма свобода на делегатите, които този път няма как да бъдат контролирани при гласуването. Има и други механизми, които дават възможност за контролиране на вота, но...
Намеквате, че през последните 16 г. гласуването е било контролирано ли?
Абсолютно. Разпределението на делегатите беше – на 4 урни, които отговарят на „В“ групите – Северозападна, Югозападна, Североизточна и Югозападна. Всеки от зоналните председатели е отговорен за гласуването в неговата урна, т.е. той трябва да знае кой за кого е пуснал гласа си.
През 2014 г., ме попитаха защо в моята зона има най-малко гласували за управляващите в БФС? Отговорих им да питат клубовете защо още тогава са гласували против Михайлов.
Такава е ролята на този контрол. Но това е напълно нормално за БФС, който е затворена система. Изпълкомът, респективно изпълнителният директор на съюза назначава председателите на зонални и областни футболни съвети. При провеждането на конгреси основната задача на щатните служители на БФС, каквито са 24-те областни и четиримата зонални шефове, е да осигурят необходимия брой гласове за запазване на статуквото. Затова системата е затворена и чужд човек трудно би престъпил прага на БФС. Това означава, че машината е задействана, което прави задачата на кандидатите за поста на Михайлов много трудна.
Вярно ли е, че аматьорските клубове избират президентите на БФС?
Да, точно това е самата истина. Това беше моя идея, тя беше лансирана от търновския журналист Александър Тошев – легендарен спортен журналист, който вече не е сред живите, на конгрес на футболната централа. Преди да стане факт това нещо професионалните клубове правеха конгрес след конгрес, защото само професионалните клубове имаха думата и лесно събираха 30%, за да свикат конгрес. За мен аматьорските клубове са истинския футбол в България, защото там всичко е честно. А да гласуват веднъж на 4 години, какъвто е мандатът на едно ръководство, си е и признание. При над 500 клуба с право на глас сами се сещате, че професионалните са капка в морето.
Какъв е шансът Димитър Бербатов да спечели гласуването и да стане президент на БФС според Вас?
Основните играчи са трима: Борислав Михайлов, Димитър Бербатов и Христо Порточанов. За настоящия президент не искам да говоря, защото разочарованието ми от него е голямо. Още повече, че съм бил част от предизборния щаб, който му помогна да стане президент и да спечели срещу Иван Славков.
В екипа на Димитър Бербатов силният човек е адвокат Петър Величков. Обаяние на тази компания придава Стилиян Петров, не е за подценяване и ролята на Мартин Петров – един честен човек, дал както и Бербатов, и Стилиян толкова много на българския футбол.
Не мога да пропусна сред основните играчи и Христо Порточанов, който е бил член на Изпълкома при Вуцов и Славков, а след това и в първия мандат на Михайлов, отделно от това направи доста за Бургас. Смятам, че Портачанов е една обединителна фигура, защото той е опитал и от меда, и от жилото. Сравнете го с Михайлов, при чието управление има война между клубовете и пълна анархия в българския футбол.
Младоците около Бербатов също биха могли да са обединители, въпреки че обединението на Левски и ЦСКА около него в името на националния отбор не ми се вижда възможно.
Тогава промяна трябва ли да има?
Тя е повече от задължителна. Аз съм бил част от екипа на Михайлов, бил съм в предизборния му щаб, а след това съм работил под негово ръководство. Но разочарованието от него е огромно. И затова говори самото ни първенство: Първа лига е от 14 отбора, които излъчват първенеца по една схема с плейофи, чиято ефективност не е ясна; Втора лига тази година е от 20 отбора, след като през миналата кампания няколко не успяха да завършат по... финансови причини; за третия ешелон какво да говорим? „В“ групите са основани преди 40 г. – сезон 1981-1982 г., с идеята участващите отбори да развиват детско-юношеския футбол. Колко от сегашните отбори в третия ешелон имат селекции за деца, юноши младежи? Николко. Това е трагедията на родния футбол, в който цари хаос.
Повече- в прикачения звуков файл.

Международен турнир по кандска борба ще се проведе тази неделя, 2 ноември, в Селановци. Местният спортен клуб "Селановци 2006" е домакин и организатор на надпреварата. Турнирът ще се проведе в няколко категории - юноши, мъже и жени. 17-ото издание на надпреварата ще се проведе в читалището на селото от 12 ч., обясни за Радио ВИДИН Любен..
Баскетболистките на "Монтана" продължават успешната си игра в Адриатическата лига. В залата в Самоков момчетата на треньора Преслав Пешев се наложиха с 96:78 точки над "Рилски спортист" в българското дерби на лигата. Така шампионките на България имат четири победи от четири мача. "Рилски спортист" успя да спечели една четвърт, а останалите три бяха за..
Футболистите на "Монтана" се класираха за 1/8 финалите на турнира за купата на България след успех с 4:1 в Дупница над втородивизионния "Марек". Головете паднаха през втората част. Витиньо откри головата сметка за "Монтана". Последваха две попадения за Борис Димитров и едно на Владислав Цеков. В края Борислав Николов вкара почетния гол за "Марек".
"Ботев" /Враца/ отново си поигра с нервите на своите привърженици и след пореден късен обрат се класира за осминафиналите в турнира за футболната купа на България. Елитният тим губеше с 0:1 до 77-та минута в Нова Загора от местния "Загорец". Третодивизионният тим откри резултата в 47-та мин. чрез Кристиян Стоилов. Минималната преднина на аматьорите се..
"Ботев" отива в Нова Загора с намерение да победи и продължи напред в турнира за футболната купа на България. Това обяви старши-треньорът на врачани Тодор Симов :" „Имаме желание да продължим напред в турнира. Надявам се да възстановим контузените футболисти и да се справим с гостуването в Нова Загора", каза наставникът на врачани. Днес..
"Монтана" гостува на "Марек" /Дупница/ днес в среща от 2-ия кръг на турнира за купата на България. Наставникът на елитния тим Анатоли Нанков заяви, че ще даде възможност за изява на футболистите с по-малко игрови минути до сега "Защото доста от футболистите, които дойдоха по-късно нямат игрови ритъм, нямат подготовка, включиха се доста късно и..
"Бдин" Видин отпадна от турнира за Купата на България по футбол. В среща от 1/16-финалите, играна на стадион "Георги Бенковски", видинчани отстъпиха на първодивизионния "Добруджа" Добрич с 2:7. След по-равностойно първо полувреме, гостите решиха срещата в началото на втората част. Още в 7-ата минута защитникът Джонатан Хургадо откри резултата...