Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: "Възхитен съм от това, което се случва на Рациария" /ВИДЕО/

2
Снимка: Красимир Каменов

Професор Николай Овчаров посети разкопките на термите в антична Рациария. Той е научен координатор на шестте приоритетни археологически обекта в страната, между които е и Рациария. Другите обекти са Мисионис край Търговище, Солниците в Провадия, Перперикон в Източните Родопи, Вишеград на около 5 км. от Кърджали и Хераклея Синтика в Пиринска Македония. "Възхитен съм от това което виждам тук", коментира проф. Овчаров:

"Първо искам да изразя възхищението си от това, което виждам. Това са уникални неща. 20 метрови колони. Грандиозно нещо. Аз съм "пообиколил" Римската империя. По-точно останките ѝ и искам да ви кажа, че подобно нещо рядко се вижда. Първото ми впечатление, че все едно съм в баните на Каракал в термите на Рим... Надявам се финансирането да продължи и тези терми в рамките на 4 до 5 години да се разкрият изцяло... Видин след време ще разполага с нещо, с което се гордее Рим."  

Финансирането на тазгодишните разкопки в Рациария е на стойност 300 000 лева.

"Сега вече сме почти към края на разкопките. Остават ни 10 дни. За този период от два месеца, през които работехме, успяхме да проучим източното крило на римските императорски терми. Безспорно вече сме категорични, че това са най-големите терми в България. Много по-големи от така известните в Одесос, в днешният град Варна. Там те се посещават от хиляди туристи. Реално нашето заключение е, а и за това бяха отпуснати средствата да се проучи обекта и да стане основен акцент на културния туризъм не само за Видин, а и за цяла Северозападна България. Това е напълно възможен факт. Имаме желание тези разкопки да продължат години наред с това темпо. Тези терми трябва да бъдат реставрирани и консервирани и да се превърнат в един туристически обект, както подобава.", коментира ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров.


Върху основите на термите е била построена и раннохристиянска базилика, като на места по колоните се виждат издълбани кръстове, коментира  доцент Иво Топалилов:

"Термите през късната античност са били един голям лукс за всеки един град. Рациария не е изключение и поради това, че това един масивен комплекс, част от него се преизползва за различни цели. В нашия случай имаме по-любопитен момент - част от термите са преустроени в раннохристиянска базилика. Тя е трикорабна и кръстовете са от този раннохристиянски период... Тук е била една от най-силните християнски катедри през 4-5 век. Даже епископа на Рациария е взимал дейно участие в Ариянския спор в империята, който води до налагането на сегашният вариант на християнството. В този смисъл Рациария е един от огромните християнски центрове през 4-5 век  когато се преоформят термите в базилика."

Според кмета на село Арчар Веселина Данаилова в чийто район е антична Рациария, предстоящото експониране и социализиране на обекта е бъдещето на селото:

"Това е една от най-големите възможности Арчар да придобие популярност и да се създадат работни места. Това е обект с огромен потенциал и е грехота да не се използва."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20