По време на "Европейската седмица на регионите и градовете" в Брюксел, в средата на октомври тази година, президентът на Европейския младежки форум Селия Маркула даде ясен сигнал, че очакванията на младата общност са за реални действия, след големи форуми и конференции:
"Аз наистина искам да видя местните управляващи и тези, които взимат реалните решения, да подхождат към предписанията на Европейската комисия сериозно и дори да ги разширяват, издигайки ги на едно ново ниво, дори и след приключването на Конференцията за регионите, а не само докато тя тече. Целта ни е да се види, че младото поколение се чува не само когато се обсъждат дежурни теми, защото има много други, които също бележат живота ни. Така че, това е което желая от вас, които работите за градовете и регионите - да направите така, че да се вслушате в проблемите ни на най-малкото местно ниво. Защото до момента, като че ли столиците на европейските градове са предимно тези, които взимат мненията на младите хора насериозно. Това са основните решения, които искаме да видим в целия процес. Разбира се, конференцията не може да бъде без конкретни последици - както казах, искам да видя уверение, че институциите наистина се опитват да се включат в процеса на търсене на подем. Ние използваме Младежкия форум, за да видим някои решения по отношение на образованието и най-вече на преминаването от образователната система към започването на работа. Искаме и социални системи, които не дискриминират младите хора, само защото са млади или са в някаква незряла житейска ситуация, както се случва в момента. Също така искаме да знаем, че младежите могат да участват пълноправно в обществото ни, като например се намали възрастта на правото за работа на 16 години. Ние наистина бихме желали да се вслушат в нашите групи, както във всички останали. Така че, вместо да се превръщаме в това Изгубено поколение, в което сме на път да станем, да имаме възможността да кажем, че настояваме за повече усилия за зачитане на правата на младите хора. Защото без фокусирането върху младежта, никога не бихме могли да имаме в действителност едно по-силно и по-издръжливо свързано европейско общество."
Европейският комисар по кохезионната политика и реформите Елиза Ферейра наблегна на необходимостта да бъдат чути младите хора в Европа, за да се излезе бързо от кризата, защото от тяхната реализация зависи общия европейски растеж. Тя уточни, че предстоящата 2022 година ще бъде година на техния глас:
"Ние имаме огромен шанс пред себе си. Той не е просто една възможност, не ме разбирайте погрешно, той е по-скоро предизвикателство. Предизвикателство да работим по различен начин - "по-зелено", съобразявайки се с климатичните промени и да се справяме използвайки повече дигитална среда. Моля, разберете, че кохезионната териториална политика е жизненоважна за едно по-устойчиво бъдеще. Това означава да се ангажираме на местно ниво, да комбинираме подпомагането на най-явните и важни с най-обикновените нужди, да се вслушаме в гласа на гражданите си и да дадем специално място на нашата младеж. Това е причината, поради която Председателя на Европейската комисия обяви, че следващата 2022 година ще бъде "Година на младите хора". Говорим за следващото поколение и най-лошото нещо, което може да се случи на една територия е когато младите хора напускат и след това регионът се срива, защото остават само възрастни хора в него, които се пазят от всичко и от всеки. Затова, всички да се замислят, да дадат работа, но точната работа, да квалифицират младите хора - това е в центърът на нашия работен план. И то не може да бъде изолирано по територии, за да не дисбалансираме общия си растеж. Само по такъв начин, ще постигнем устойчиво бъдеще за всеки един от нас. Ние преживяваме исторически момент, в който трябва да обединим заедно своите планове и своята визия за бъдещето и да я накараме да работи, защото инструментите са налице. Мисля, че наистина е време и е привилегия да сме свързани всички в обща мрежа, така че да можем да се учим едни от други и да се развиваме заедно."
В България, а и в Европейския съюз трябва да се обърне повече внимание на индустриалната революция казва Борис Недялков, председател на сдружение "Бокая", организация работеща за младите хора във Видин:
"Индустрия 4.0", която всички знаем, че е автоматизация на традиционните производствени индустриални практики, които правят машините да си комуникират с машини. Това автоматично води до необходимост младите хора в Европа да се преориентират към професии като програмиране, защото тези машини имат нужда от поддръжка и от настройка, дори изработка на софтуери и други неща."
Във Видин няма условия, както и политика, свързана с автоматизацията и инициативата "Индустрия 4.0", която отразява съвременните тенденции, казва Борис Недялков:
"На национално ниво имаме доста специалисти, които работят и ни дават много добри решения и съответно допринасят за тази индустрия, а на европейско ниво сме свидетели на това как младите хора от Европа мигрират или за Щатите или за Австралия. Като заключение ще кажа, чуе Европа малко прилича на Видин в момента от гледна точка на това, че всички гледат да емигрират към местата, които са по-добре платени и същото нещо наблюдаваме и във Видин, тъй като няма добри условия за млад човек да просперира, да има своето кариерно развитие."
Според Борис Недялков на локално ниво във Видин има почва да се работи за налагането на професии като IT и програмиране. Нужно е и Европа да обърне повече внимание на възможностите за развитие пред младите хора.
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..