По време на "Европейската седмица на регионите и градовете" в Брюксел, в средата на октомври тази година, президентът на Европейския младежки форум Селия Маркула даде ясен сигнал, че очакванията на младата общност са за реални действия, след големи форуми и конференции:
"Аз наистина искам да видя местните управляващи и тези, които взимат реалните решения, да подхождат към предписанията на Европейската комисия сериозно и дори да ги разширяват, издигайки ги на едно ново ниво, дори и след приключването на Конференцията за регионите, а не само докато тя тече. Целта ни е да се види, че младото поколение се чува не само когато се обсъждат дежурни теми, защото има много други, които също бележат живота ни. Така че, това е което желая от вас, които работите за градовете и регионите - да направите така, че да се вслушате в проблемите ни на най-малкото местно ниво. Защото до момента, като че ли столиците на европейските градове са предимно тези, които взимат мненията на младите хора насериозно. Това са основните решения, които искаме да видим в целия процес. Разбира се, конференцията не може да бъде без конкретни последици - както казах, искам да видя уверение, че институциите наистина се опитват да се включат в процеса на търсене на подем. Ние използваме Младежкия форум, за да видим някои решения по отношение на образованието и най-вече на преминаването от образователната система към започването на работа. Искаме и социални системи, които не дискриминират младите хора, само защото са млади или са в някаква незряла житейска ситуация, както се случва в момента. Също така искаме да знаем, че младежите могат да участват пълноправно в обществото ни, като например се намали възрастта на правото за работа на 16 години. Ние наистина бихме желали да се вслушат в нашите групи, както във всички останали. Така че, вместо да се превръщаме в това Изгубено поколение, в което сме на път да станем, да имаме възможността да кажем, че настояваме за повече усилия за зачитане на правата на младите хора. Защото без фокусирането върху младежта, никога не бихме могли да имаме в действителност едно по-силно и по-издръжливо свързано европейско общество."
Европейският комисар по кохезионната политика и реформите Елиза Ферейра наблегна на необходимостта да бъдат чути младите хора в Европа, за да се излезе бързо от кризата, защото от тяхната реализация зависи общия европейски растеж. Тя уточни, че предстоящата 2022 година ще бъде година на техния глас:
"Ние имаме огромен шанс пред себе си. Той не е просто една възможност, не ме разбирайте погрешно, той е по-скоро предизвикателство. Предизвикателство да работим по различен начин - "по-зелено", съобразявайки се с климатичните промени и да се справяме използвайки повече дигитална среда. Моля, разберете, че кохезионната териториална политика е жизненоважна за едно по-устойчиво бъдеще. Това означава да се ангажираме на местно ниво, да комбинираме подпомагането на най-явните и важни с най-обикновените нужди, да се вслушаме в гласа на гражданите си и да дадем специално място на нашата младеж. Това е причината, поради която Председателя на Европейската комисия обяви, че следващата 2022 година ще бъде "Година на младите хора". Говорим за следващото поколение и най-лошото нещо, което може да се случи на една територия е когато младите хора напускат и след това регионът се срива, защото остават само възрастни хора в него, които се пазят от всичко и от всеки. Затова, всички да се замислят, да дадат работа, но точната работа, да квалифицират младите хора - това е в центърът на нашия работен план. И то не може да бъде изолирано по територии, за да не дисбалансираме общия си растеж. Само по такъв начин, ще постигнем устойчиво бъдеще за всеки един от нас. Ние преживяваме исторически момент, в който трябва да обединим заедно своите планове и своята визия за бъдещето и да я накараме да работи, защото инструментите са налице. Мисля, че наистина е време и е привилегия да сме свързани всички в обща мрежа, така че да можем да се учим едни от други и да се развиваме заедно."
В България, а и в Европейския съюз трябва да се обърне повече внимание на индустриалната революция казва Борис Недялков, председател на сдружение "Бокая", организация работеща за младите хора във Видин:
"Индустрия 4.0", която всички знаем, че е автоматизация на традиционните производствени индустриални практики, които правят машините да си комуникират с машини. Това автоматично води до необходимост младите хора в Европа да се преориентират към професии като програмиране, защото тези машини имат нужда от поддръжка и от настройка, дори изработка на софтуери и други неща."
Във Видин няма условия, както и политика, свързана с автоматизацията и инициативата "Индустрия 4.0", която отразява съвременните тенденции, казва Борис Недялков:
"На национално ниво имаме доста специалисти, които работят и ни дават много добри решения и съответно допринасят за тази индустрия, а на европейско ниво сме свидетели на това как младите хора от Европа мигрират или за Щатите или за Австралия. Като заключение ще кажа, чуе Европа малко прилича на Видин в момента от гледна точка на това, че всички гледат да емигрират към местата, които са по-добре платени и същото нещо наблюдаваме и във Видин, тъй като няма добри условия за млад човек да просперира, да има своето кариерно развитие."
Според Борис Недялков на локално ниво във Видин има почва да се работи за налагането на професии като IT и програмиране. Нужно е и Европа да обърне повече внимание на възможностите за развитие пред младите хора.
Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..
На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..
"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..
Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..
За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции. "Подобни опити, но и други имаше през..
Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..
ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците. Основната цел на програмата е да се..