Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зарибяват "Дъбника" с един тон амур

Снимка: БГНЕС

6 сдружения и десетки граждани се включват в третата кампания по събиране на средства за зарибяване на язовир Дъбника до Враца. Целта този път е да се закупи 1 тон рибки амур и да се пуснат рибките в язовира. 

"Тази събота ще обявим края на кампанията. Сумата, която сме събрали, е сериозна. Най- хубавото е, че се включиха 6 сдружения. Нещо, което, доколкото имам информация, засега не е правено в България. 4 сдружения от Враца и две сдружения от град Мездра. Отделно няколко десетки граждани, фирми, приятели", каза Владислав Йорданов - член на сдружението "Заедно за язовир Дъбника".

Събрани са около 5 хиляди лева. С тях ще се закупи 1 тон амур. Производителят на рибата ще потвърди в началото на ноември на коя дата ще бъде зарибяването:

"Амурчетата са от 800 грама до килограм, защото търсим по- голям зарибител. Понеже тази година в самия язовир имаше доста водорасли. Посъветваха ни да пуснем амур, за да може да се справи с водораслите."

Възможностите за финансиране чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство бяха представени на срещи по общини от ОИЦ- Видин. В две от процедурите бенефициенти са основно Общините. Първата подмярка е Програма за възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност, по процедурата за енергийна ефективност в сгради.

"Основно могат да кандидатстват общинските администрации и държавните институции. Размерът на финансовата помощ е между 200 хиляди евро и 1,2 милиона евро на проектно предложение. Финансирането е грантово и е 100% безвъзмездна финансова помощ. Могат да бъдат не само градски общини, могат да бъдат и от селските райони", каза Мариела Савкова- управител на ОИЦ- Видин.

Другата процедура е по програма "Опазване на околната среда и климатичните промени", процедура "Климат".

"Целта на процедурата е да повиши капацитета на Общините за оценка на стратегическите им планове и програми по отношение на планирани и изпълнени действия, които всъщност си поставят цели, свързани с намаляване на емисиите на парникови газове и адаптация към очакваните неблагоприятни последици от изменението на климата", допълни Мариела Савкова.

Жители на Видинските общини са поставили въпроса за необходимостта от енергийни мерки, не само за областния град, но и за малките селища, включително и за саниране на къщите в тях пред екипа на Областния информационен център във Видин. Подкрепата за инсталиране на възобновяеми енергийни източници за собствени нужди, заложена в планираните мерки на Националния план за възстановяване и устойчивост, също предизвиква голям интерес и множество въпроси от потенциалните бенефициенти, както във Видин, така и в малките общини на областта. 

В "Еко свят" ви срещаме и с Петър Вутов- председател на туристическо дружество "Ржана", което е с 34-годишна история. С туризъм се занимава още от ученическите си години. Запалил се от курсовия си ръководител Димитър Пановски още като ученик в Механотехникума във Враца. 

"Оттогава доста вода изтече и не съм спирал. България многократно съм обиколил и я познавам на пръсти. Навсякъде е най-, като рай. Навсякъде, където отиде човек, е хубаво. Зависи от настроението на човек, зависи какво иска да види и дали го вижда или не."

Като председател на туристическото дружество прави маркировка на пътеките в планината. Казва, че дори и местните, когато попаднат в планината, когато е мъгла, могат да се изгубят:

"Не напразно през турско време, когато Игнатица е била към тази Софийска каза, тогава агите, по същата тази причина, и те са се изгубвали, и те са хора, са наредили на нас- на селата тук около Ржана планина, да направят т.нар. редени камъни. Това е маркировка до определени места горе, на равното, на платото под връх Козница, да не се изгубва човек." 

Още по темите може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07