Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градският часовник на Видин- 121 години е един от символите на града

5
Снимка: Радио ВИДИН

На 26 октомври отбелязваме Димитровден, духовният празник на Видин. Един от символите на празника е катедралния храм "Свети великомъченик Димитър Солунски". 

Вече 121 години часовникът на катедралата отбелязва точния час с камбанен звън. През далечната 1900 година доставеният от Мюнхен, Германия, механизъм е монтиран в купола катедралата. Според данните на Държавен архив- Видин, името на първия градски часовникар е Моисей Лазаров. Името му се среща за първи път в заповед на кмета от февруари 1903 г. През април 1904 г. той е сменен от Исмаил М. Бошняков. Някои от часовникарите са оставили своите имена и бележки по стените на дървения шкаф, в който е поставен механизмът. Близо 40 години го е поддържал Али Хаджиалиев. От 1940 г. го поема Кръстьо Петков Динчев, след него - синът му, Симеон Кръстев Динчев, а след смъртта му- синът и бащата на Симеон продължават да се грижат за часовника. В края на 1996 г. часовникът се е повредил и не е работил до 26 октомври 1998 г. и от тогава за него се е грижел Николай Маринов- до кончината си през миналата година. Сега за сложния механизъм се грижи синът му- художникът Ивелин Маринов:

"Този часовник е поръчан за нуждите от видинската общественост, за нуждите на град Видин в края на 19 век. Тук е имало друг часовник, в друга кула, която е била разрушена през руско-турската война. Тогава видинското гражданство и по-богатите хора решават, че ние имаме нужда не само от черква, но и от градски часовник. Започва търсене на производител на този часовник. В началото Градският съвет решава да бъде български производител. Те изпращат хора насам- натам, но не намират такъв производител за такъв часовник. И се стига до решението да се обърнат към мюнхенската фирма "Манхард"/отдавна фирмата не съществува/, която е известна по цял свят с новаторския си начин за изработка на механизма на такива култови часовници. Отиват трима видинчани и се уговарят с фирмата да произведе този часовник за голямата сума от 8700 златни лева. Това са много пари. Поставен е в южната кула. Механизмът е много интересен. Както сте виждали на други часовници- механизмите се въртят непрекъснато. Този не е по този начин. Той е в покой в продължение на 2 минути и 30 секунди. Движи му се само махалото и на една минута превърта и задвижва този лост към циферблатите. Те са четири. Най-северният е на 25 метра разстояние. За първи път камбаните на часовника отмерват 12 часа по обяд на 21 август 1900 година. Камбаните са две. Едната е 780 килограма, а другата 1 тон. Сигналът идва с автоматичен удар от чукове, задвижвани от механизма... Поддръжката е като за другите часовници и изисква внимание. Навивал се е ръчно преди баща ми да постави електромотор. Аз съм художник, а не техник и съм научил всичко от баща ми и като видях, че той не може, вече го поех аз... По стените на кутията на механизма можете да видите имената на всички хора които са се грижили за часовника през годините...Часовникът е спирал два или три пъти. Първия път през 80-те години при едно земетресение в Турция. Спира и през 1996 г. заради повреда. Баща ми го поправя и заработва на Димитровден 1998 г...Този часовник не е на църквата или на митрополията той е Градски часовник, а сега часовникарят съм аз."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Национален поетичен конкурс за любовта организира Младежки дом-Враца

За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..

публикувано на 23.01.25 в 15:55

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00