От две години Доля Иванова е кметски наместник. Тя и съпругът ѝ са от Горно Пещене. Днес те живеят тук и се радват да бъдат в родния си край защото:
"Селото е едно прекрасно кътче тихо, спокойно със страхотна зеленина, имаме паркове, хубав параклис, работещо читалище с дейни хора. Работещи хора имаме в града. Някъде около 280 човека по документи имаме в селото. Сега се борим селото да се възобнови. Много млади хора си купиха къщи и селото живна. Имаме интернет и всичко за младите хора. Децата им ходят в съседното село на градина и училище. Близо сме до Враца и може и там да се ходи на училище. С много труд правим всичко. Сега започнахме с "Резиденция баба" да работим . Вече два пъти ни гостуваха."
Селото отбелязва своя празник на Петковден, прави се курбан и се почита паметта на светеца:
"Имахме визита от НВП Врачански митрополит Григорий, направихме курбан... Никога селото ни не е посещавано от такова духовно лице... Параклисът ни се отваря и не се затваря, свещи не се продават... Така съм го направила, че е достъпно до всички... Има едно младо семейство, което започна да прави биосладка - от дюли, сини сливи, Те са млади инициативни млади хора..."
В момента започва нова инициатива сред местните хора - да събират средства за нова камбана, с хубав звук, която да сложат в параклиса:
"Започваме събиране на средства, дарения от хората, за да закупим голяма хубава камбана, със звън, който да ти гали ухото... Сега започваме с проучването къде да я сложим... Имаме и други неща - искам да съберем тъкачен стан от едно време и възрастните да показват как се тъкат равеници, това е имало едно време в селото... В младежкия център ще го сложим. Имаме и вълна от овце, тя не се предава никъде. Това са идеи. Самата сграда е бивша фурна и в нея всичко е автентично, и по-възрастните ще ни покажат как се пече ръчен хляб. Това са моите идеи и ми се иска това да се случи."
Възстановяването на старата фурна в село Горно Пещене е свързано най-вече с ремонт на покрива. За съжаление все още не може да се осъществи, защото няма оферти от строителни фирми - обяснява Доля Иванова. Активно се работи в социалната сфера. Всички хора, които са в активна възраст и искат да работят имат възможност да гледат възрастни хора. Към момента като лични асистенти са над 10 човека. Топъл обяд се разнася на всички желаещи. Личен лекар посещава местните хора 1 път в месеца, ваксинирането е достъпно за всички.Към момента хората, които искат да се ваксинират, са малко.
В Горно Пещене активно работи читалището, което успява да съхрани културните и фолклорни традиции. Съществува певческа група, която представя селото на всички фолклорни фестивали и събори.
"Много ме подкрепят хората, за което им благодаря, Дава ми сила подкрепата на хората, нещата се случват, когато имаш хора зад гърба си. Общината много ми помага, когато поискам нещо, имам подкрепата на общината. Много голям интерес има към нашето село за къщи. Имаме софиянци, които живеят тук... Имаме екокътове в селото, игрище футболно и волейболно... Желая на всички да са здрави и да мислят положително!"
Кирил Попов е бивш кмет, изкарал 3 мандата в село Горно Пещене и помага на настоящия кметски наместник:
"Едно село, за да върви напред, това не е работа само на кмета, трябва цялото население да се хваща да прави кой каквото може... За моите три мандата успяхме да направим пенсионерски клуб, читалището, направихме културен дом със собствени средства... Този площад го възстановихме с име "Свобода". Имахме проблем с водата, успяхме да подновим с нови тръби ВиК, разкрихме футболно игрище и беседка до него.."
А как живеят хората тук, попитахме в анкетата:
"Малко тегаво се живее тук, селото ни е хубаво, но няма работа... Колко села се закриха и всичко е в София... Това ли е България? Защо не развиха зеленчукопроизводството, най-хубавите плодове и зеленчуци са тук... Какво правим, абсолютно нищо..Радва ме, че напоследък идват хора да живеят тук... Аз съм ветеринарен лекар. Имаше едно време много животни, в това село сега няма нито една овца... Хората си бяха тук, и пътуваха 4-5 автобуса до Враца... Младите хора избягаха... Тук ни е най-хубавият парк в община Враца."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица. В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..
Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...
От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...
По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..
Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...
Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда. Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..
От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..