Европейската награда за иновативно обучение в България в категория „Средно образование“ е присъдена на Профилирана езикова гимназия “Йоан Екзарх”, Враца, за проекта „Да бъдеш учител през 21-ви век.
Проектът представя успешни преподавателски практики в рамките на Програма „Еразъм+“, както и добрата работа на учителите и техните училища, участващи в проекти за европейско сътрудничество - казва Димитрина Георгиева, координатор на проекта:
"Този проект е за мобилност на учители, а не на ученици. В него се обучиха 6 учители в 6 различни курса. Това, което имаха като ангажимент е да разпространят и предадат опита, който са придобили на колегите в училище. И с открити уроци това да достигне до колеги от областта. Обучението в дистанционна среда беше улеснено, тъй като сме избрали две направления: информационни и комуникационни технологии и нови иновативни образователни методи....Изборът на тези програми не беше случаен, тъй като от години използваме облачни технологии и това беше вид надграждане.."
След обученията всички учители се опитват да прилагат в часовете си наученото и опита на своите колеги, казва координаторът на проекта Димитрина Георгиева :
"Тези приложения се оказаха много полезни, защото е много различно преподаването в електронна среда и преподаването на живо. ..Много от ресурсите трябва да се дигитализират и да се използват в онлайн часовете. ...Наградата оценява първо до каква степен проектът е свързан с целите и стратегията на самото училище и от друга страна с получените крайни резултати .."
Училището е стартирало и развило облачни технологии, които успешно ползва и в условията на пандемията от Covid-19.
Четири училища са първите лауреати за България на Европейската награда за иновативно обучение. Наградата е нова европейска инициатива, обявена със съобщение на Европейската комисия за изграждането на Европейско пространство за образование до 2025 година.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..