Какво е фотографията, ако не cпoмeн. Hяĸoгa, мнoгo пpeди пoявaтa нa фoтoaпapaтa, xyдoжниците по този начин са създавали тези спомени. Днec вcичĸo изглeждa дocтъпнo, дopи ни ce cтpyвa, чe e пpeĸaлeнo лecнo. Bceĸи cмapтфoн e cнaбдeн c ĸaмepa и "фoтoгpaфитe" са на всеки ъгъл. Ho вce пaĸ, тoвa e изĸycтвo и в тoчнo тoвa пpeнacищaнe oт възмoжнocти вceĸи дa ce дoĸaжe ĸaтo фoтoгpaф, ce oтĸpoявaт нaй-дoбpитe.
Един от открояващите се е Николай Наумов. Той е видински фотограф и иска да предаде знанията и уменията си и на други хора, заинтересовани от това изкуство. Отскоро Ники организира фотопленери- колективни сбирки, на които предава от опита си на своите последователи. На тези пленери не само им казва, но и показва нагледно тънкостите в снимането.
"Идеята е да дойдат хора, които имат интерес към фотографията и когато завършим едното пленерче, второто, третото, да може да направим една малка изложба. Много бих се радвал да направим една изложба с фотографи, които все още не са познати на аудиторията и би било интересно да се проследи за какъв период от време би могло да станат добри и дали всъщност ще развият определен стил"- каза за Радио Видин Николай Наумов.
Желанията на Николай не свършват дотук. Фотопленерите и изложбите са едва началото на пътя, по който тръгва младият фотограф. Крайната му цел е създаване на фотошкола, в която при желание, всеки може да получи нужните знания и да придобие практически опит.
За краткото време от две седмици, в което Николай провежда фотопленерите, вече има няколко ученика. Един от тях е десетокласникът Антонио Митков, който въпреки възрастта си, смята да се развива в областта на фотографията. Той не е единственият последовател на Николай, но пък е най-малкият такъв.
"Доста неща научих, теория също, но като цяло, повече е снимането. Обикаляме по града, правим много хубави снимки. Ники ми показва много техники на снимане, оправя ми настройките на фотоапарата и много други" – сподели Антонио, който се занимава с автомобилна фотография, към която има влечение още от малък.
Възможностите са толкова големи, колкото ти им разрешиш да бъдат, смята Ники. Това, което той прави, е не само творчество. Той вдъхновява, той дава очите и сърцето си назаем на всички тези, които се докоснат до снимките му. Това е умението да опишеш цветовете, да пресъздадеш тишината, да направиш всичко това, което е отвъд словото. Защото, както се казва- там, където свършват думите, започва фотографията.
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..
Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров. За новото назначение говори кметът на община..
Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..
Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст. Какво представлява..