Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Здравко Димитров: Римските терми в Рациария са най-големите на територията на България

8
Снимка: Радио Видин

Завърши един изключително резултатен археологически сезон в антична Рациария. Проучено е източното крило на римските императорски терми, за които археолозите са категорични, че са най-големите на територията на България. Резултатите обобщи научният ръководител на проучването доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН"Много сме щастливи и доволни от това, което постигнахме в тазгодишната кампания, тъй като знаехме, че това е един огромен монументален комплекс, най-големият термален комплекс от римската епоха в България, но не очаквахме такава голяма запазеност. Само в тези четири помещения, които сега обиколихме, това са най-външните, най-източните помещения. Магазини откъм външната страна на термите. Тук най-вероятно е била съблекалнята и вече зад нас започва малкия фригидариум, който води към централното крило на банята, тоест малкото помещение с басейна за студена вода, откъдето започва процедурата по къпане и хигиенизиране в римските терми. Стигнахме дори до подовете на тези помещения. Това, което нашият колега Яна Христова тук документира, е може би най-важният ни резултат в сегашната кампания, тъй като за пръв път в историята на проучването на Рациария и след иманярските нашествия, откриваме цялата стратиграфия, тоест всички пластове на античния град от трети до шести век. Най-долу виждате пода, който са използвали през трети и четвърти век, когато банята е изградена. След това имаме един етап, който термите вече не са съществували и всички архитектурни детайли от нейната декорация са били буквално преизползвани. В началото на пети век са били използвани, когато в източното крило на римските терми е изградена голяма раннохристиянска базилика. Това е трикорабна базилика, което е най-сериозния засега архитектурен комплекс, който цялостно сме установили в термите."

доц. д-р Иво Топалилов от Института за балканистика с център по тракология към БАНЧаст от римската колония Улпия Рациария е и храмът на богинята Диана. Преди 6 години археолозите откриват там два постамента, посветени на Диана и една по-голяма от останалите сгради, за която се смята, че е бил езически храм, обясни зам. научният ръководител доц. д-р Иво Топалилов от Института за балканистика с център по тракология към БАН:
 
"Намерихме в негатив една значително по-голяма от останалите сгради от римската епоха. Сграда, която е била унищожена в четвърти век целенасочено. Най-вероятно става въпрос за езически храм, който в четвърти век, с идването на християните и образуването на християнската общност в Рациария, е бил умишлено демонтиран и на негово място е била построена раннохристиянска базилика. Около тези базилики се развиват християнски некрополи. Върху нашия храм на Дияна намерихме също останки от такъв раннохристиянски некропол, но изглежда, че в самото начало, още преди идването на римляните, тук е имало селище от къснобронзовата епоха, тоест на повече от 3000 години, което с течение на времето е било изоставено и върху него в последствие се появява селище от ранноримската епоха, от началото на първи век, което е свързано с военния лагер. Това селище е унищожено при нахлуванията на даките по времето на Домициан. Самия сектор е извън римската колония. Това дава възможност на храмът, който е бил тук, да бъде възприет от всички страни, тоест той е бил на едно изключително стратегическо място."

Археолозите смятат, че след цялостното разкриване на римските терми, община Димово може да кандидатства с проект за тяхната пълна реставрация и социализация, така че след 4-5 години обектът да е готов за посещения и да се превърне в един от основните центрове на туризъм в региона.

Повече за проучванията в антична Рациария чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05