Утре е Архангелова задушница. Денят, в който всички българи почитат паметта на починалите. Най-голямата от четирите задушници. И най-почитаната от новоселяни. Тя е свързана с архангелите - ангелите-воини и пазителите на човешките души.
Върху предната фасада на голямата новоселска църква "Успение Богородично", под големия фриз, върху който е изписано тайнството, са изрисувани двата най-големи архангели- архангел Михаил, вожд на небесното войнство, победило дявола, и покровител на българската армия и архангел Гавраил - вестителят на тайните Божии - възвестил раждането на Св. Йоан Кръстител и божи пратеник при Дева Мария, за да й предаде благата вест, че е заченала и ще роди Сина Божий.
В Ново село се спазва определена традиция, свързана със задушницата. В четвъртък преди Задушница новоселските жени се отправят към гробищния парк, за да почистят гробовете и да ги подготвят за големия ден. Тогава се засаждат и новите цветя, които през пролетта ще избуят, за да посрещнат пролетната задушница, която бележи началото на Великденските пости.
Петък е денят, в който се подготвя храната за раздаване. Както повелява църковният канон - жито, вино и хляб, а останалото е според това, какво предлага есенната трапеза и какво са обичали нашите починали. В Ново село храна не се носи и не се оставя на гроба. Рано сутрин се подрежда маса с толкова питки, колкото са починалите в къщата. Към тях се прибавя месо, баница, тиквеник от първите узрели тикви, сирене и варени яйца, грозде и ябълки, дребни сладки. Най-възрастната жена в дома започва да раздава на всеки от семейството като нарича за всеки починал. След като хапнат, изпращат най-младите с кошница, в която са подредили "раздавките", за да ги занесат на най-близките роднини. Ако в дома е останал един човек, също има специален ритуал и израз "Да дадеш из руку у руку", т.е. с едната си ръка подаваш, а с другата - приемаш, за да "се намери" на твоя починал близък. На гробищата се отива само със свещ, вода и вино. И китка есенни цветя.
Днес е денят, в който преди една година почина от Ковид-19 и първият новоселянин - Григор Бондов. Добър лозар, прекрасен механик и учител на цяло поколение трактористи от бившата лозарска бригада, които с уважение го наричаха до края на дните му "Шефа".
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..